Ppolska.starec← UrzadnikLog in

I OW 190/24

Administrative courts2024-10-24
Case number
I OW 190/24
Court
Naczelny Sąd Administracyjny
Judgment date
2024-10-24
Type
Postanowienie NSA

Judges

Marek Stojanowski

Ruling

Odrzucono wniosek o wyznaczenie organu właściwego do rozpoznania sprawy

Judgment text

SENTENCJA Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski po rozpoznaniu w dniu 24 października 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej wniosku Wójta Gminy M. o rozstrzygnięcie sporu o właściwość pomiędzy Wójtem Gminy M. a Prezydentem Miasta G. w przedmiocie wskazania organu właściwego do rozpoznania wniosku Z.G. o przyznanie pomocy finansowej w formie zasiłku okresowego oraz schronienia w schronisku dla bezdomnych 1. odrzucić wniosek; 2. zwrócić Wójtowi Gminy M. ze środków budżetowych Naczelnego Sądu Administracyjnego kwotę 100 (sto) złotych, uiszczoną tytułem wpisu sądowego od wniosku. UZASADNIENIE Wnioskiem z 30 sierpnia 2024 r. Wójt Gminy M. (dalej także: "wnioskodawca") złożył do Naczelnego Sądu Administracyjnego wniosek o rozstrzygniecie sporu o właściwość pomiędzy Wójtem Gminy M. a Prezydentem Miasta G. w przedmiocie wskazania organu właściwego do rozpoznania wniosku Z.G. o przyznanie pomocy finansowej w formie zasiłku okresowego oraz schronienia w schronisku dla bezdomnych. W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału I Izby Ogólnoadministracyjnej Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 września 2024 r., pismem z 19 września 2024 r. wezwano wnioskodawcę, na podstawie art. 220 § 1 i 3, art. 58 § 1 pkt 3 w zw. z art. 15 § 2, art. 64 § 3 i art. 193 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2024 r., poz. 935, dalej: "ppsa") do uzupełnienia braku formalnego wniosku, poprzez wskazanie numeru NIP lub Regon gminy M. oraz do uiszczenia wpisu od wniosku w kwocie 100 złotych – w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia wniosku. Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje: Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 3 ppsa, sąd odrzuca skargę której braków nie uzupełniono w terminie. Stosownie do art. 64 § 3 ppsa do wniosku inicjującego postępowanie przed sądem, stosuje się odpowiednio przepisy o skardze, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Takim wnioskiem jest wniosek o rozstrzygnięcie sporu o właściwość. Wezwanie z 19 września 2024 r. zostało doręczone wnioskodawcy - w formie elektronicznej - tego samego dnia. Termin na uzupełnienie braku wniosku i uiszczenie wpisu upływał 26 września 2024 r. Wnioskodawca uiścił wpis sądowy w terminie, nie wskazał natomiast numeru NIP ani REGON. W tej sytuacji wniosek podlega odrzuceniu na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 w zw. z art. 64 § 3 i art. 193 ppsa i dlatego orzeczono jak w pkt 1 postanowienia. O zwrocie wpisu w pkt 2 postanowienia orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 ppsa.