Ppolska.starec← UrzadnikLog in

VII SA/Wa 404/24

Administrative courts2024-10-10
Case number
VII SA/Wa 404/24
Court
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Judgment date
2024-10-10
Type
Postanowienie WSA w Warszawie

Judges

Grzegorz Rudnicki

Ruling

Odrzucono skargę

Judgment text

SENTENCJA Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Grzegorz Rudnicki po rozpoznaniu w dniu 10 października 2024 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M. B. na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 8 grudnia 2023 r. nr 1519/23 w przedmiocie nakazu rozbiórki postanawia: odrzucić skargę UZASADNIENIE Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 16 lutego 2024 r. M. B. został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z 8 grudnia 2023 r. nr 1519/23 – w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. Po prawomocnym zakończeniu postępowania w przedmiocie prawa pomocy, zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z 24 lipca 2024 r. wezwano skarżącego do wykonania zarządzenia z 16 lutego 2024 r., wzywającego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi - w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie do wykonania prawomocnego zarządzenia wzywającego do uiszczenia wpisu sądowego zostało doręczone skarżącemu w trybie zastępczym, przewidzianym przez art. 73 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2024 r., poz. 935, dalej: "p.p.s.a."), w dniu 16 sierpnia 2024 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje. Skarga składana do wojewódzkiego sądu administracyjnego powinna spełniać wymogi, dotyczące opłaty sądowej. W myśl art. 230 § 1 i 2 p.p.s.a., od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji, do jakich należy skarga, pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Stosownie do art. 220 § 1 i 3 p.p.s.a. skarga, od której mimo wezwania nie został uiszczony w terminie 7 dni należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd. Po sprawdzeniu w dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych ustalono, że nie został uiszczony należny wpis od skargi. Siedmiodniowy termin do uzupełnienia braku fiskalnego skargi upłynął bezskutecznie w dniu 23 sierpnia 2024 r. W tych warunkach Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. postanowił, jak w sentencji.