I SA/Ke 404/24
Administrative courts2024-10-28
Case number
I SA/Ke 404/24
Court
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach
Judgment date
2024-10-28
Type
Postanowienie WSA w Kielcach
Judges
Magdalena Chraniuk-Stępniak
Ruling
Odrzucono skargę
Judgment text
SENTENCJA
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak po rozpoznaniu 28 października 2024 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z 22 lipca 2024 r. nr SKO.PO/41/2156/769/2024 w przedmiocie podatku od nieruchomości na 2024 r. postanawia: odrzucić skargę.
UZASADNIENIE
A. K. złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z 22 lipca 2024 r. nr SKO.PO/41/2156/769/2024 w przedmiocie podatku od nieruchomości na 2024 r.
Sąd pismami z 9 sierpnia 2024 r. wezwał skarżącego do usunięcia braków złożonej skargi przez podanie numeru PESEL i do uiszczenia wpisu od skargi, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwań – pod rygorem odrzucenia skargi. Przesyłka zawierająca wezwania do uzupełnienia braków formalnych została doręczona skarżącemu 25 września 2024 r. Termin do uzupełnienia braków formalnych upłynął zatem 2 października 2024 r. Skarżący nie dokonał powyższych czynności.
Zgodnie z art. 57 § 1 w zw. z art. 46 § 2 pkt 1 lit. b/ p.p.s.a. skarga powinna zawierać numer PESEL strony wnoszącej pismo, będącej osobą fizyczną. Zgodnie natomiast z art. 230 § 1 p.p.s.a. od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim, jak stanowi art. 230 § 2 ustawy p.p.s.a., jest skarga.
Jak wynika z art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a. sąd odrzuca skargę, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi. Również sąd odrzuca skargę na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., gdy pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis.
W związku z powyższym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 i § 3 i art. 220 § 3 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.