I SA/Lu 534/24
Administrative courts2024-10-10
Case number
I SA/Lu 534/24
Court
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie
Judgment date
2024-10-10
Type
Postanowienie WSA w Lublinie
Judges
Jakub Polanowski
Ruling
Odrzucono skargę
Judgment text
SENTENCJA
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie: Przewodniczący – Asesor sądowy WSA Jakub Polanowski po rozpoznaniu w dniu 10 października 2024 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi J. K. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie z dnia 6 czerwca 2024 r., nr 0601-IEE.7192.104.2024.2 w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie umorzenia postępowania egzekucyjnego postanawia odrzucić skargę.
UZASADNIENIE
Zarządzeniem z 23 sierpnia 2024 r. wezwano stronę skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 100 zł — w terminie 7 dni od doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.
Odpis tego zarządzenia doręczono stronie skarżącej 12 września 2024 r. (potwierdzenie odbioru – k. 14 akt sąd.).
W zakreślonym terminie strona nie uiściła wpisu od skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie zważył, co następuje:
Skarga podlega odrzuceniu.
W myśl art. 220 § 1 i § 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej: p.p.s.a.), sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek skargi, od której nie zostanie uiszczony wpis. W tym przypadku przewodniczący wzywa skarżącego, aby pod rygorem odrzucenia skargi, uiścił wpis od skargi w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
Nie ulega wątpliwości, że strona skarżąca – pouczona prawidłowo o skutkach niedochowania wezwania do uiszczenia wpisu od skargi – w zakreślonym terminie, który upłynął w dniu 19 września 2024 r., nie uiściła tego wpisu, co obligowało Sąd do odrzucenia skargi na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a.
Z tych względów Sąd orzekł, jak w postanowieniu.