IV SO/Wr 28/24
Administrative courts2024-10-24
Case number
IV SO/Wr 28/24
Court
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
Judgment date
2024-10-24
Type
Postanowienie WSA we Wrocławiu
Judges
Daria Gawlak-Nowakowska
Ruling
*Odrzucono wniosek o wymierzenie grzywny art. 55 p.p.s.a.
Judgment text
SENTENCJA
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska po rozpoznaniu w dniu 24 października 2024 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy z wniosku K. Ż. o wymierzenie Wójtowi Gminy Wisznia Mała grzywny za nieprzekazanie sądowi skargi wraz z aktami sprawy i odpowiedzią na skargę postanawia: odrzucić wniosek.
UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 31 lipca 2024 r. (data wpływu) K. Ż. (dalej: wnioskodawca) wystąpił do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu o wymierzenie Wójtowi Gminy Wisznia Mała (dalej: organ) grzywny za nieprzekazanie sądowi skargi na bezczynność organu w przedmiocie wydania karty porodu wraz z aktami sprawy i odpowiedzią na skargę.
W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 1 sierpnia 2024 r., wezwano wnioskodawcę do uiszczenia wpisu sądowego od wniosku w kwocie 100 złotych, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia wniosku.
Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru wynika, że powyższe wezwanie doręczono wnioskodawcy w dniu 7 sierpnia 2024 r.
W Rejestrze Opłat Sądowych nie zidentyfikowano wpłaty wnioskodawcy do skargi w niniejszej sprawie (notatka urzędowa z dnia 21 października 2024 r.).
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje.
Wniosek podlegał odrzuceniu.
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024, poz. 935 ze zm., dalej: u.p.p.s.a.) od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest między innymi skarga. Stosownie natomiast do art. 220 § 3 u.p.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
Wniosek o wymierzenie grzywny jest pismem wszczynającym postępowanie sądowoadministracyjne, a zatem w myśl art. 64 § 3 u.p.p.s.a., stosuje się do niego odpowiednio przepisy o skardze, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej.
Z akt sprawy wynika, że przesyłkę zawierającą odpis zarządzenia Przewodniczącego Wydziału o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od wniosku doręczono wnioskodawcy w dniu 7 sierpnia 2024 r. (środa), zatem siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu sądowego upływał w dniu 14 sierpnia 2024 r. (środa). Tymczasem, co potwierdzają akta sprawy, wniosek w zakreślonym terminie nie został opłacony.
Okoliczność ta obligowała Sąd do odrzucenia wniosku na podstawie art. 220 § 3 u.p.p.s.a. w związku z art. 64 § 3 u.p.p.s.a., o czym orzeczono jak w sentencji postanowienia.