Ppolska.starec← UrzadnikLog in

VIII SA/Wa 386/24

Administrative courts2024-10-16
Case number
VIII SA/Wa 386/24
Court
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Judgment date
2024-10-16
Type
Postanowienie WSA w Warszawie

Judges

Marek Wroczyński

Ruling

Odrzucono skargę

Judgment text

SENTENCJA Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Marek Wroczyński po rozpoznaniu w dniu 16 października 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Radomiu sprawy ze skargi B. P. na czynność Wójta Gminy G. na [...] z dnia 26 października 2022 r. znak: [...] w przedmiocie nadania numeru porządkowego nieruchomości postanawia: odrzucić skargę. UZASADNIENIE Zarządzeniem Zastępcy Przewodniczącego Wydziału z 6 czerwca 2024 r. B. P. (dalej: skarżąca) reprezentowana przez pełnomocnika I. P. (męża) została wezwana do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 200,00 zł w terminie 2 miesięcy od daty doręczenia odpisu zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu – pod rygorem odrzucenia skargi. Przesyłka zawierająca odpis powyższego postanowienia została uznana za skutecznie doręczona w trybie tzw. doręczenia zastępczego 1 lipca 2024 r.(zarządzenie Przewodniczącego Wydziału k. 96 akt sądowych). W wyznaczonym terminie 2 miesięcy od daty doręczenia wezwania wpis nie został uiszczony. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje : Zgodnie z treścią art. 220 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2024 r. poz. 935, dalej jako p.p.s.a.) sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona opłata sądowa. Opłatą sądową jest między innymi wpis od skargi (art. 212 § 1 p.p.s.a.). Skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu (art. 220 § 3 p.p.s.a.). Z akt niniejszej sprawy wynika, że wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego zostało uznane za skutecznie doręczone w trybie tzw. doręczenia zastępczego 1 lipca 2024 r zatem termin do jego uiszczenia upływał 2września 2024 r. 1 sierpnia 2022 r. (ostatni dzień dwumiesięcznego terminu upływał w niedzielę 1 września 2024 r., a więc dzień ustawowo wolny od pracy). Skarżąca jednak wpisu nie uiściła 14 października 2024 r., co wynika ze sprawdzenia w Rejestrze Opłat Sądowych (k. 97). Mając na względzie powyższe, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 220 § 3 w związku z art. 58 § 3 p.p.s.a. orzekł, jak w sentencji postanowienia