II SA/Łd 678/24
Administrative courts2024-10-09
Case number
II SA/Łd 678/24
Court
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi
Judgment date
2024-10-09
Type
Postanowienie WSA w Łodzi
Judges
Agnieszka Grosińska-Grzymkowska
Ruling
Odrzucono skargę
Judgment text
SENTENCJA
Dnia 9 października 2024 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Grosińska-Grzymkowska po rozpoznaniu w dniu 9 października 2024 roku na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia 20 czerwca 2024 roku nr SKO.4110.68.2024 w przedmiocie zmiany decyzji przyznającej zasiłek rodzinny i odmowy przyznania tego zasiłku postanawia: odrzucić skargę. ał
UZASADNIENIE
A. K. zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z 20 czerwca 2024 r., nr SKO.4110.68.2024, w przedmiocie zmiany decyzji przyznającej zasiłek rodzinny i odmowy przyznania tego zasiłku.
W odpowiedzi na skargę Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Łodzi wniosło o odrzucenie skargi, gdyż została wniesiona po terminie prawem przewidzianym.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 935) – w skrócie: "p.p.s.a." – skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Stosownie natomiast do art. 85 p.p.s.a. czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna.
Sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia (art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a.). Sąd odrzuca skargę postanowieniem. Odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym (art. 58 § 3 p.p.s.a.).
Jak wynika z akt sprawy zaskarżona decyzja została doręczona skarżącej 4 lipca 2024 r. (czwartek), zatem ustawowy termin do wniesienia skargi upływał 5 sierpnia 2024 r. (poniedziałek). Zgodnie bowiem z art. 83 § 2 p.p.s.a. jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
Tymczasem w niniejszej sprawie skarga została złożona osobiście przez skarżącą w siedzibie Kolegium dopiero 3 września 2024 r., tj. z uchybieniem terminu, o którym mowa w art. 53 § 1 p.p.s.a. W świetle powyższego uzasadnione jest stwierdzenie, iż skarżąca nie zachowała ustawowego terminu do wniesienia skargi, co uniemożliwia skuteczne wszczęcie postępowania sądowego.
Z tych wszystkich względów sąd, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 oraz § 3 p.p.s.a. orzekł, jak w postanowieniu.
ds