Ppolska.starec← UrzadnikLog in

I SA/Rz 322/24

Administrative courts2024-10-10
Case number
I SA/Rz 322/24
Court
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Judgment date
2024-10-10
Type
Postanowienie WSA w Rzeszowie

Judges

Jarosław Szaro

Ruling

Odrzucono skargę

Judgment text

SENTENCJA Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie: Przewodniczący – Sędzia WSA Jarosław Szaro po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 10 października 2024 r. w Rzeszowie sprawy ze skarg B. P., K. P. i M. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie z dnia 26 marca 2024 r. nr [...] w przedmiocie wymiaru łącznego zobowiązania pieniężnego za 2018 rok - p o s t a n a w i a - odrzucić skargę M. Z. UZASADNIENIE Pismem z 29 kwietnia 2024 r. (data wpływu do Sądu – 28 maja 2024 r.) M. Z., B. P. i K. P. (dalej: skarżący) wnieśli skargę na opisaną w sentencji niniejszego postanowienia decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie z 26 marca 2024 r. nr [...] w przedmiocie wymiaru łącznego zobowiązania podatkowego za 2018 r. Pismami z 17 września 2024 r. wezwano skarżących do uzupełnienia braków formalnych skargi, poprzez podanie numeru PESEL. Wezwania zawierały pouczenie, że powyższej czynności należy dokonać w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwania skierowano na podane w skardze adresy. Wezwania zostały odebrane przez skarżących B. P. i K. P. w dniu 19 września 2024 r., natomiast skarżącego M. Z. w dniu 20 września 2024 r. W zakreślonym terminie M. Z. nie uzupełnił braku formalnego skargi i nie nadesłał do tut. Sądu swojego numeru PESEL, natomiast skarżący B. P. i K. P. w zakreślonym terminie uzupełnili braki skargi. Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje: Stosownie do art. 57 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2024 r., poz. 935 ze zm.; dalej: P.p.s.a.), skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym. W myśl art. 46 § 2 pkt 1 lit. b P.p.s.a. w przypadku gdy pismo strony jest pierwszym pismem w sprawie powinno zawierać numer PESEL strony wnoszącej pismo, będącej osobą fizyczną, oraz numer PESEL jej przedstawiciela ustawowego, jeżeli są obowiązani do jego posiadania albo posiadają go, nie mając takiego obowiązku. Ponadto na podstawie art. 49 § 1 P.p.s.a. jeżeli pismo strony nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Skarga, której braków formalnych strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie, podlega odrzuceniu zgodnie z art. 58 § 1 pkt 3 P.p.s.a. Pismami z 17 września r. skarżący zostali wezwani do podania numerów PESEL. W rozpoznawanej sprawie wezwanie w przedmiocie uzupełnienia braków formalnych skargi doręczono M. Z. 20 września 2024 r., zatem siedmiodniowy termin przewidziany do uzupełnienia braków upłynął 27 września 2024 r. We wskazanym terminie M. Z. nie uzupełnił braków formalnych skargi. Wobec powyższego Sąd odrzucił skargę M. Z. na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 P.p.s.a. Niezależnie od powyższego Sąd wyjaśnia, że sprawa zostanie rozpoznana, gdyż skarżący B. P. i K. P. uzupełnili braki skargi w wyznaczonym terminie.