Ppolska.starec← UrzadnikLog in

II OZ 513/24

Administrative courts2024-10-10
Case number
II OZ 513/24
Court
Naczelny Sąd Administracyjny
Judgment date
2024-10-10
Type
Postanowienie NSA

Judges

Marzenna Linska - Wawrzon

Ruling

Oddalono zażalenie

Judgment text

SENTENCJA Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon po rozpoznaniu w dniu 10 października 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia M. W.-T. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 maja 2024 r. sygn. akt VII SA/Wa 937/24 odrzucające skargę M. W.-T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 3 listopada 2022 r. znak: KOC/6116/Ar/22 w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy postanawia: oddalić zażalenie. UZASADNIENIE Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, postanowieniem z dnia 28 maja 2024 r. sygn. akt VII SA/Wa 937/24 na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - dalej p.p.s.a., odrzucił skargę M. W.-T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 3 listopada 2022 r., znak: ... w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy. W uzasadnieniu postanowienia Sąd wskazał, że zgodnie z art. 53 § 1 p.p.s.a., skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Skarga wniesiona po upływie tego terminu podlega odrzuceniu na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. W przedmiotowej sprawie zaskarżona decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z 3 listopada 2022 r. została doręczona skarżącej 8 grudnia 2022 r. Decyzja ta zawierała prawidłowe pouczenie o terminie i sposobie jej zaskarżenia, tj. wskazywała, że strona niezadowolona z decyzji może wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie – za pośrednictwem organu, w terminie 30 dni, od dnia jej doręczenia. Termin do wniesienia skargi upłynął zatem w dniu 9 stycznia 2023 r. Skargę na powyższą decyzję wniesiono do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu osobiście w dniu 25 kwietnia 2023 r., a zatem z przekroczeniem ustawowego terminu. Mając powyższe na względzie Wojewódzki Sąd Administracyjny, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a., odrzucił skargę. M. W.-T. wniosła zażalenie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 28 maja 2024 r., zarzucając zaskarżonemu postanowieniu naruszenie przepisów postępowania – art. 58 § 1 pkt 2 i art. 83 p.p.s.a. w stopniu mogącym mieć istotny wpływ na wynik sprawy. W uzasadnieniu zażalenia wskazano, że decyzja została wydana z rażącym naruszeniem prawa. Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje: Zażalenie nie zasługiwało na uwzględnienie. Wskazać należy, że zgodnie z art. 53 § 1 p.p.s.a. skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia sąd odrzuca (art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a.). W niniejsze sprawie prawidłowo Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że zaskarżona decyzja została doręczona w dniu 8 grudnia 2022 r. (co potwierdza zwrotne potwierdzenie odbioru), natomiast skarżąca złożyła skargę w dniu 25 kwietnia 2023 r. Ponieważ ostatni dzień terminu do wniesienia skargi upłynął w dniu 9 stycznia 2023 r., słusznie Sąd I instancji uznał, że skarga została wniesiona z przekroczeniem trzydziestodniowego terminu, w związku z czym podlegała odrzuceniu. Zaznaczyć należy, że w zażaleniu nie podważono ustaleń Sądu Wojewódzkiego, warunkujących odrzucenie skargi, jako złożonej z przekroczeniem ustawowego terminu. Naczelny Sąd Administracyjny nie mógł natomiast odnieść się do argumentacji zażalenia dotyczącej wadliwości zaskarżonej decyzji, gdyż skarga nie podlegała merytorycznemu rozpoznaniu. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z odrzuceniem skargi, Naczelny Sąd Administracyjny nie bada sprawy merytorycznie, czyli nie odnosi się do zaskarżonej decyzji, lecz sprawdza czy odrzucenie skargi było prawidłowe. Bada więc sprawę pod względem formalnym. W konsekwencji akceptacji podlegało rozstrzygnięcie Sądu Wojewódzkiego o odrzuceniu skargi na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. Z powyższych przyczyn Naczelny Sąd Administracyjny na podstawie art. 184 w zw. z art.197 § 2 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.