Ppolska.starec← UrzadnikLog in

I SA/Kr 514/24

Administrative courts2024-10-16
Case number
I SA/Kr 514/24
Court
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie
Judgment date
2024-10-16
Type
Postanowienie WSA w Krakowie

Judges

Inga Gołowska

Ruling

odrzucono skargę , zwrócono wpis

Judgment text

SENTENCJA Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Inga Gołowska po rozpoznaniu w dniu 16 października 2024 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi R.W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z dnia 6 maja 2024 r. nr 1201-IOP1-2.614.2.3.2024 w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji postanawia: 1. odrzucić skargę; 2. zwrócić skarżącej kwotę 200 zł (słownie: dwieście) uiszczoną tytułem wpisu od skargi. UZASADNIENIE Skarżąca, reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, wniosła skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z dnia 6 maja 2024r. nr 1201-IOP1-2.614.2.3.2024 w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji. W wykonaniu zarządzenia z dnia 9 lipca 2024r. profesjonalny pełnomocnik skarżącego został wezwany do uzupełnienia braków formalnych skargi poprzez złożenie pełnomocnictwa lub jego uwierzytelnionego odpisu do działania w imieniu skarżącej przed wojewódzkim sądem administracyjnym lub przed sądami administracyjnymi – w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. Powyższe wezwanie zostało skierowane na adres elektroniczny ePUAP pełnomocnika i jak wynika z Urzędowego Poświadczenia Doręczenia (UPD) zostało odebrane w dniu 14 sierpnia 2014r. Termin do wykonania wezwania upłynął bezskutecznie z dniem 21 sierpnia 2024r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie zważył, co następuje. Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2024r. poz. 935 – dalej: p.p.s.a.), sąd odrzuci skargę, której braków formalnych nie uzupełniono w wyznaczonym terminie. Zgodnie z art. 37 § 1 zd. 1 p.p.s.a. pełnomocnik obowiązany jest przy pierwszej czynności procesowej dołączyć do akt sprawy pełnomocnictwo z podpisem mocodawcy lub wierzytelny odpis pełnomocnictwa. W rozpoznawanej sprawie przesyłka zawierająca wezwanie do przedłożenia stosownego pełnomocnictwa została prawidłowo doręczona w dniu 14 sierpnia 2024r. Wezwanie nie zostało wykonane. W związku z powyższym Sąd nie ma możliwości potwierdzenia, czy podpisany pod skargą pełnomocnik był umocowany do jej wniesienia w imieniu skarżącej. W tym stanie rzeczy, wobec nieuzupełnienia braków formalnych skargi, Sąd orzekł o odrzuceniu skargi na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a. O zwrocie wpisu orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a., który stanowi, że Sąd z urzędu zwraca stronie cały uiszczony wpis od pisma odrzuconego lub cofniętego do dnia rozpoczęcia rozprawy.