I ZSK 21/23
Supreme Court2024-10-15
Case number
I ZSK 21/23
Court
Sąd Najwyższy
Judgment date
2024-10-15
Type
Zarządzenie
Judgment text
I ZSK 21/23
ZARZĄDZENIE
Dnia 24 października 2024 r.
Na podstawie art. 429 § 1 k.p.k. w zw. z art. 128 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. –
Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 334, zwanej dalej
„u.s.p.”)
zarządzam:
1. odmówić przyjęcia odwołania zastępcy rzecznika
dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w P. od wyroku Sądu
Najwyższego – Izby Odpowiedzialności Zawodowej z dnia 5 czerwca
2024 r. sygn. akt I ZSK 21/23, złożonego w dniu 9 października 2024
r. (data nadania w placówce operatora pocztowego), z uwagi na jego
wniesienie po upływie terminu przewidzianego w art. 121 § 1 zdanie
drugie u.s.p.,
2. odpis zarządzenia doręczyć zastępcy rzecznika
dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w P., sędzi Sądu
Rejonowego w X. B. G., obrońcy adw. R. S., wraz z pouczeniem, że
zgodnie z art. 429 § 2 k.p.k. w zw. z art. 128 u.s.p. na zarządzenie to
przysługuje zażalenie do Sądu Najwyższego – Izby
Odpowiedzialności Zawodowej w terminie zawitym 7 dni od dnia
doręczenia zarządzenia.
Sąd Najwyższy – Izba Odpowiedzialności Zawodowej wyrokiem z dnia 5
czerwca 2024 r. sygn. akt I ZSK 21/23 uniewinnił sędzię Sądu Rejonowego w X. B.
G. od zarzutu popełnienia czynu opisanego we wniosku zastępcy rzecznika
dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w P. z dnia 18 stycznia 2021 r. o
rozpoznanie sprawy dyscyplinarnej.
I ZSK 21/23 2
Odpis wskazanego wyroku wraz z uzasadnieniem został przesłany zastępcy
rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w P. na adres tego Sądu.
Doręczenie nastąpiło do rąk osoby upoważnionej do odbioru korespondencji
w osobie pracownika tamtejszego Sądu w dniu 5 lipca 2024 r.
Zastępca rzecznika dyscyplinarnego wniósł odwołanie od wskazanego na
wstępie wyroku, przesyłając je wraz z odpisem w dniu 9 października 2024 r. (data
nadania w placówce operatora pocztowego). W odwołaniu tym podniósł, że termin
do wniesienia środka odwoławczego został zachowany, bowiem wyrok Sądu
Najwyższego – Izby Odpowiedzialności Zawodowej z dnia 5 czerwca 2024 r. został
przez niego odebrany w dniu 9 września 2024 r. W okresie od dnia 20 czerwca
2024 r. do dnia 11 lipca 2024 r. zastępca rzecznika korzystał z urlopu
wypoczynkowego, zaś od dnia 12 lipca 2024 r. do dnia 8 września 2024 r. był
nieobecny w pracy z powodu choroby udokumentowanej stosownym
zaświadczeniem lekarskim.
Zgodnie z treścią art. 121 § 1 zdanie drugie u.s.p. termin do wniesienia
odwołania od wyroku sądu dyscyplinarnego wynosi trzydzieści dni i biegnie dla
każdego uprawnionego od dnia doręczenia tego orzeczenia. W niniejszej sprawie
kluczowe jest zatem ustalenie, kiedy nastąpiło doręczenie wskazanego wyroku
zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w P.
Na wstępie wymaga odnotowania, że przepisy art. 112 i nast. u.s.p.
regulując kwestie ustrojowe związane z instytucją oskarżyciela w postępowaniu
dyscyplinarnym sędziów i asesorów sądowych, posługują się określeniami
„zastępca rzecznika dyscyplinarnego działającego przy sądzie apelacyjnym” oraz
„zastępca rzecznika dyscyplinarnego działającego przy sądzie okręgowym”. Już
samych tych określeń wynika, że pomiędzy zastępcami rzecznika dyscyplinarnego,
a sądami poszczególnych szczebli, przy których działają wskazani zastępcy
rzecznika, z założenia istnieje pewna więź organizacyjna. W sferze związanej z
realizowanymi kompetencjami zastępca rzecznika dyscyplinarnego działa w sposób
niezależny od prezesa sądu, przy którym został on ustanowiony, jak również nie
wchodzi w skład struktury nadzoru administracyjnego funkcjonującej w ramach tego
sądu. Obszarem, w którym można doszukiwać się owej więzi organizacyjnej jest
sfera obsługi administracyjno-biurowej, zapewnianej zastępcy rzecznika
I ZSK 21/23 3
dyscyplinarnego przez aparat urzędniczy sądu, przy którym został on ustanowiony.
Do tej sfery, oprócz kwestii związanych z prowadzeniem i przechowywaniem akt
dyscyplinarnych, ewidencjonowaniem spraw we właściwych repertoriach, należy
szereg czynności o charakterze wykonawczym i technicznym, w tym takich jak
przyjmowanie i wysyłka korespondencji.
Stosownie do § 14 i 15 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 19
czerwca 2019 r. w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych
oraz innych działów administracji sądowej (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. poz. 138, z
późn. zm.) pisma wpływające do sądu w postaci papierowej przyjmuje dział
podawczy lub pracownik upoważniony do odbioru korespondencji, a zgodnie z § 2
ust. 2 pkt 6 tego zarządzenia za datę wpływu należy rozumieć datę przyjęcia
korespondencji przez biuro podawcze sądu lub pracownika upoważnionego do
odbioru korespondencji w sądzie.
Z powyższego wynika zatem, że datę wpływu do sądu (przy którym działa
zastępca rzecznika dyscyplinarnego) orzeczenia sądu dyscyplinarnego należy
uznać za datę doręczenia tego orzeczenia zastępcy rzecznika dyscyplinarnego
działającego przy danym sądzie, jako że sąd ten zapewnia obsługę
administracyjno-biurową tego organu.
Z kolei okoliczności takie jak nieobecność sędziego pełniącego obowiązki
zastępcy rzecznika dyscyplinarnego spowodowana czy to urlopem
wypoczynkowym, czy związana z przebywaniem na zwolnieniu lekarskim, nie ma
znaczenia dla oceny skuteczności doręczenia temu zastępcy rzecznika orzeczenia.
Należy bowiem zauważyć, że rozwiązania ustrojowe przewidziane w przepisach
u.s.p. realizują koncepcję organizacyjno-przedmiotową organów postępowania
dyscyplinarnego, a nie koncepcję personalistyczną, której centralną postacią jest
piastun danej funkcji (szerzej na temat obu tych koncepcji rozwiniętych na gruncie
przepisów normujących ustrój organów administracji publicznej B. Adamiak, O
podmiotowości organów administracji publicznej w postępowaniu
sądowoadministracyjnym, PiP 2006, nr 11, s. 43-53). Brak piastuna danej funkcji
nie przerywa bytu organu postępowania dyscyplinarnego. Podstawowym
założeniem wspomnianej koncepcji organizacyjno-przedmiotowej jest bowiem
zasada ciągłości działania danego organu. Niemożność wykonywania obowiązków
I ZSK 21/23 4
zastępcy rzecznika dyscyplinarnego nie może prowadzić do braku możliwości
podejmowania czynności przypisanych ustawowo do zakresu jego kompetencji.
Tym samym działalność zastępcy rzecznika dyscyplinarnego musi być tak
zorganizowana, aby zapewniać nieprzerwane i stałe jego funkcjonowanie jako
organu postępowania dyscyplinarnego.
Należy przy tym wskazać, jak trafnie przyjął Sąd Najwyższy w postanowieniu
z dnia 15 lutego 2023 r. sygn. akt II ZOW 48/22, że „zgodnie z treścią art. 112 § 1
u.s.p. oskarżycielami przed sądem dyscyplinarnym są Rzecznik Dyscyplinarny
Sędziów Sądów Powszechnych oraz Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego
Sędziów Sądów Powszechnych, a także zastępcy rzecznika dyscyplinarnego
działający przy sądach apelacyjnych i zastępcy rzecznika dyscyplinarnego
działający przy sądach okręgowych. (…) Zastępca według w zasadzie wszystkich
słownikowych definicji jest osobą zastępującą kogoś, wykonującą czynności w
zastępstwie osoby zastępowanej. Oznacza to, że wszyscy „zastępcy” wskazani w
art. 112 § 1 u.s.p. wykonując uprawnienia oskarżyciela przed sądem
dyscyplinarnym, zastępują Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów
Powszechnych. ( …) Zważywszy na istotę funkcji zastępcy rzecznika
dyscyplinarnego działającego przy określonym sądzie, nie sposób przyjąć, że
posiada on uprawnienia, których nie posiada podmiot przez niego zastępowany, a
więc Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych”. Nie ma zatem
żadnych przeszkód, aby w razie nieobecności zastępcy rzecznika dyscyplinarnego
działającego przy określonym sądzie, kompetencje te realizował właśnie Rzecznik
Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych.
Ubocznie można też wskazać, że w orzecznictwie sądów administracyjnych
dotyczącym instytucji przywrócenia terminu w postępowaniu
sądowoadministracyjnym, utrwalony jest pogląd, zgodnie z którym „fakt
przebywania na urlopie wypoczynkowym (nawet poza granicami kraju), nie stanowi
przeszkody o charakterze nadzwyczajnym, która uniemożliwia podejmowanie
czynności postępowania (…). W świetle bowiem wymagań zawartych w art. 87 § 2
p.p.s.a. nie są to okoliczności wyłączające winę skarżącego w niedochowaniu
terminu. Tego rodzaju zaniedbanie jest kwestią organizacyjną skarżącego i nie
może zwalniać go z obowiązku należytej dbałości o swój interes w relacjach
I ZSK 21/23 5
zewnętrznych z innymi podmiotami, zwłaszcza z organami państwa i sądami (…) W
związku z tym planując swój wolny czas powinien zabezpieczyć się na wypadek
otrzymania pod jego nieobecność korespondencji, na którą trzeba będzie
odpowiedzieć w zakreślonym terminie pod rygorem ujemnych skutków
procesowych (postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 12
września 2012 r. sygn. akt I FZ 272/12). W innym orzeczeniu Naczelny Sąd
Administracyjny stwierdził: „Planując urlop w trakcie toczącego się postępowania,
strona winna, zgodnie z zasadami należytej staranności, poinformować sąd o tym
fakcie lub w inny sposób zapewnić możliwość skutecznego prowadzenia
korespondencji między stroną a sądem” (postanowienie z dnia 21 grudnia 2012 r.
sygn. akt II FZ 1008/12). Jakkolwiek powyższe poglądy zostały sformułowane na tle
przepisów normujących instytucje postępowania sądowoadministracyjnego, to
jednak sama koncepcja w nich zawarta wydaje się słuszna i możliwa do
przeniesienia na grunt niniejszej sprawy. Skoro zatem na stronach postępowania
ciąży obowiązek takiego zorganizowania swojej działalności, aby zapewnić
możliwość i ciągłość realizacji czynności procesowych, to tym bardziej obowiązek
taki powinien być realizowany przez organ postępowania dyscyplinarnego, jakim
jest zastępca rzecznika dyscyplinarnego, a więc podmiot profesjonalny, będący
częścią szeroko rozumianej struktury sądownictwa powszechnego.
Zgodnie z treścią art. 121 § 1 zdanie drugie u.s.p. termin do wniesienia
odwołania od wyroku sądu dyscyplinarnego wynosi trzydzieści dni i biegnie dla
każdego uprawnionego od dnia doręczenia tego orzeczenia. Skoro zatem
doręczenie wyroku Sądu Najwyższego – Izby Odpowiedzialności Zawodowej z dnia
5 czerwca 2024 r. nastąpiło, jak wyżej przyjęto, w dniu 5 lipca 2024 r., to termin na
wniesienie odwołania upływał z dniem 5 sierpnia 2024 r., a zatem jego wniesienie
w dniu 9 października 2024 r. zostało dokonane z przekroczeniem wskazanego
terminu, co powoduje konieczność uznania takiej czynności za bezskuteczną w
rozumieniu art. 122 k.p.k.
Mając na względzie przytoczoną argumentację, zarządzono jak na wstępie.
[M. T.]
I ZSK 21/23 6
[ał]