I Ca 225/24
Common courts2024-10-16
Case number
I Ca 225/24
Judgment date
2024-10-16
Type
DECISION
Judges
Mariusz Nazdrowicz (PRESIDING_JUDGE)
Legal basis
Summary
Dla oceny zachowania terminu do wniesienia pisma za decydujące należy uznać datę przekazania pism przez Sąd niewłaściwy Sądowi właściwemu, a nie datę nadania na adres Sądu niewłaściwego.
Judgment text
<p>Sygn. akt I 1 Ca 225/24</p>
<div>
<h2>POSTANOWIENIE</h2>
<p>Dnia 16 października 2024 r.</p>
<p>Sąd Okręgowy we Włocławku Sekcja Odwoławcza I Wydziału Cywilnego</p>
<p>w składzie:</p>
<p>Przewodniczący: SSO Mariusz Nazdrowicz</p>
<p>po rozpoznaniu w dniu 16 października 2024 r. we Włocławku</p>
<p>na posiedzeniu niejawnym</p>
<p>sprawy z powództwa <span class="anon-block"> (...) sp. z o.o.</span> z siedzibą w <span class="anon-block">W.</span>
</p>
<p>przeciwko <span class="anon-block">K. P.</span>
</p>
<p>o zapłatę</p>
<p>na skutek apelacji pozwanej od wyroku Sądu Rejonowego we Włocławku</p>
<p>z dnia 26 marca 2024 r., sygn. akt I C 1619/23 upr</p>
<p>
<strong>
<!-- -->postanawia:</strong>
</p>
<p>odrzucić apelację.</p>
<p>SSO Mariusz Nazdrowicz</p>
<p>
<strong>
<!-- -->Zasadnicze powody rozstrzygnięcia</strong>
</p>
<p>Apelacja podlegała odrzuceniu wobec nieusunięcia jej braków formalnych w terminie. Wezwanie do usunięcia braków formalnych apelacji doręczono pełnomocnikowi pozwanej w dniu 9.09.2024 r. Zatem tygodniowy termin do ich usunięcia upłynął 16.09.2024 r. Co prawda tego dnia pozwana nadała przesyłkę pocztową zawierającą podpisaną apelację i jej odpis, rzecz jednak w tym, że jako adresata na kopercie wskazano Sąd Rejonowy we Włocławku, a więc niewłaściwy funkcjonalnie sąd. Sąd ten w/w korespondencje przekazał Sądowi Okręgowemu w dniu 27.09.2024 r.</p>
<p>Zważając, że Sąd Rejonowy nie jest właściwy do przeprowadzenia postępowania naprawczego, gdyż w tym zakresie włącznie właściwym jest Sąd Okręgowy we Włocławku, nie sposób uznać, aby termin do usunięcia braków formalnych apelacji został w niniejszej sprawie zachowany. W zaistniałej sytuacji przyjmuje się, że dla oceny zachowania terminu do wniesienia pisma za decydującą należy uznać datę przekazania pisma przez sąd niewłaściwy sądowi właściwemu, a nie data nadania na adres sądu niewłaściwego (v. postanowienia Sądu Najwyższego z 11.01.2000 r., I CZ 189/99, Lex nr 1218411 i z 24.11.1998 r., I CZ 154/98, Lex nr 1214641, nadto red. M. Manowska, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz aktualizowany. Tom I. Art. 1-477<sup>
<!-- -->16</sup>, Lex 2022, teza 2 i 3 do art. 369 k.p.c.). Należy również podkreślić, że wniesienie pisma przez oddanie go w urzędzie pocztowym (<a href="http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19640430296" title="Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz. U. z 1964 r. Nr 43, poz. 296 (art. 165;art. 165 § 2)">art. 165 § 2 k.p.c.</a>) wymaga prawidłowego zaadresowania przesyłki, co oznacza zarówno obowiązek jednoznacznego wskazania sądu, który miał być adresatem przesyłki, jak i podania jego prawidłowego adresu. W niniejszej sprawie choć skarżąca wskazała na kopercie ulicę pod którą znajduje się siedziba Sądu Okręgowego, to jednak jako adresata określiła Sąd Rejonowy we Włocławku - inny sąd mający siedzibę w tej samej miejscowości (i tożsamy kod pocztowy). Jednocześnie nieprecyzyjne i wadliwe zaadresowanie przesyłki pocztowej nie mogło być korygowane przez podmiot, który doręczał tę przesyłkę (v. postanowienia Sądu Najwyższego z 5.04.2001 r., I CZ 5/01, Lex nr 1635375; z 6.05.2003 r., V CZ 53/03, Lex nr 1635886; z 7.07.2006 r., I CZ 32/06, Lex nr 1232327; z 18.01.2013 r., IV CZ 153/12, Lex nr 1293827; z 28.10.2010 r., II UZ 24/10, Lex nr 707891 i z 28.03.2012 r., V CZ 166/11, Lex nr 1254750). W konsekwencji w okolicznościach sprawy (jak już wyjaśniono) o zachowaniu terminu do usunięcia braków formalnych apelacji decydowała data nadania przesyłki przez sąd niewłaściwy do sądu właściwego, tj. dzień 27.09.2024 r., czyli ewidentnie po upływie zakreślonego w wezwaniu terminu. Dlatego apelacja pozwanej podlegała odrzuceniu jako tak, której braków nie uzupełniono w terminie, o czym orzeczono na podstawie <a href="http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19640430296" title="Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz. U. z 1964 r. Nr 43, poz. 296 (art. 371;art. 371 § 1)">art. 371 § 1 k.p.c.</a>
</p>
<p>SSO Mariusz Nazdrowicz</p>
<p>Sygn. akt I 1 Ca 225/24</p>
<p>
<span class="anon-block">W.</span>, 16 października 2024 r.</p>
</div>
<div>
<h2>ZARZĄDZENIE</h2>
<p>1.
odnotować i zakreślić numer sprawy w rep. Ca;</p>
<p>2.
odpisy postanowienia doręczyć pełnomocnikom stron – poprzez PI, bez pouczeń;</p>
<p>3.
przedłożyć z wnioskiem o uzasadnienie lub po upływie terminu do jego wniesienia <br/>i dołączeniu e.p.o. akta sprawy zwrócić Sądowi Rejonowemu.</p>
<p>SSO Mariusz Nazdrowicz</p>
</div>