II SA/Rz 1654/24
Sądy administracyjne2025-01-08
Sygnatura
II SA/Rz 1654/24
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Data orzeczenia
2025-01-08
Rodzaj
Postanowienie WSA w Rzeszowie
Sędziowie
Paweł Zaborniak
Rozstrzygnięcie
Odrzucono skargę
Treść orzeczenia
SENTENCJA
8 stycznia 2025 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie: Przewodniczący – Sędzia WSA Paweł Zaborniak po rozpoznaniu 8 stycznia 2025 r. w Rzeszowie na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi JG na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie z 24 października 2024 r. nr SKO.415.175.1535.2024 w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy - p o s t a n a w i a - I. odrzucić skargę; II. zwrócić JG kwotę 500 zł /słownie: pięciuset złotych/, tytułem wpisu od odrzuconej skargi.
UZASADNIENIE
Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz.U. z 2024 r. poz. 935 z późn. zm.) – dalej: "Ppsa", skargę do sądu wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Stosownie zaś do art. 58 § 1 pkt 2 Ppsa, skarga wniesiona po upływie terminu podlega odrzuceniu.
Na podstawie zwrotnego potwierdzenia odbioru znajdującego się w nadesłanych aktach administracyjnych ustalono, że zaskarżona decyzja została doręczona Skarżącemu 29 października 2024 r. Powyższe oznacza, że ustawowo określony trzydziestodniowy termin przewidziany na wniesienie skargi upłynął 28 listopada 2024 r. Skarżący wniósł zaś skargę za pośrednictwem operatora pocztowego 29 listopada 2024 r., czyli z uchybieniem terminu. Okoliczność ta uniemożliwia nadanie sprawie dalszego biegu i obliguje Sąd do odrzucenia skargi na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 Ppsa.
O zwrocie wpisu orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 Ppsa.