Ppolska.starec← UrzadnikZaloguj

I SA/Kr 1163/23

Sądy administracyjne2024-10-22
Sygnatura
I SA/Kr 1163/23
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie
Data orzeczenia
2024-10-22
Rodzaj
Postanowienie WSA w Krakowie

Sędziowie

Grzegorz Klimek

Rozstrzygnięcie

odrzucono skargę

Treść orzeczenia

SENTENCJA Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Grzegorz Klimek po rozpoznaniu w dniu 22 października 2024 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A. K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z dnia 10 października 2023 r. nr 1201-IOP1-1.4102.22.2023.11 w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2019 r. postanawia: odrzucić skargę. UZASADNIENIE A. K. (dalej również jako: Skarżący) wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z dnia 10 października 2023 r. nr 1201-IOP1-1.4102.22.2023.11 w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2019 r. W treści skargi Skarżący zwrócił się o zwolnienie od kosztów sądowych. Postanowieniem z dnia 27 marca 2024 r. straszy referendarz sądowy oddalił wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. Przedmiotowe postanowienie zostało doręczone dorosłemu domownikowi Skarżącego w dniu 15 kwietnia 2024 r. i nie wniesiono od niego środka zaskarżenia. Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z 18 lipca 2024 r. wezwano Skarżącego do uiszczenia wpisu od skargi w kwocie 3.127 zł. Odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu doręczono dorosłemu domownikowi Skarżącego w dniu 14 sierpnia 2024 r. Z zapisku urzędowego sporządzonego w dniu 16 września 2024 r. wynika, że do dnia 13 września 2024 r. Skarżący nie uiścił należnego wpisu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie zważył, co następuje: Skarga podlega odrzuceniu. Merytoryczne rozpoznanie zasadności skargi poprzedzone jest w postępowaniu przed sądem administracyjnym badaniem dopuszczalności jej wniesienia. Zgodnie z przepisem art. 230 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2024 r., poz. 935 ze zm. dalej jako:"p.p.s.a.") od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismami tymi, zgodnie z § 2 powołanego przepisu są: skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania. Natomiast w myśl przepisu art. 220 § 1 p.p.s.a. zdanie pierwsze, sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Do opłat sądowych zaliczamy natomiast wpis i opłatę kancelaryjną, które można uiszczać w kasie właściwego sądu, albo na rachunek bankowy tego sądu. I jak wynika z art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd. Zgodnie z brzmieniem art. 58 § 3 p.p.s.a. Sąd odrzuca skargę postanowieniem. Odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym. W niniejszej sprawie mimo prawidłowo doręczonego wezwania do uiszczenia wymaganego wpisu sądowego od wniesionej skargi oraz zawartego w nim pouczenia o skutkach zaniedbania nałożonego obowiązku, Skarżący nie uiścił należnego wpisu, a zatem brak fiskalny skargi nie został, pomimo wezwania, uzupełniony w terminie. Jak wynika z akt sprawy wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego zostało skutecznie doręczone dorosłemu domownikowi Skarżącego w dniu 14 sierpnia 2024 r. Wobec powyższego ostatnim dniem ustawowego siedmiodniowego terminu do uiszczenia wpisu był 21 sierpnia 2024 r. Wpis nie został uiszczony. W tym stanie rzeczy bezspornym jest, że przedmiotowa skarga jest obarczona brakami uniemożliwiającymi jej rozpoznanie w ramach postępowania sądowego. Mając powyższe na uwadze Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, działając na podstawie art. 58 § 3, art. 220 § 3 w zw. z art. 230 § 1 i § 2 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.