Ppolska.starec← UrzadnikВойти

VI SA/Wa 70/10

Sądy administracyjne2010-10-29
Sygnatura
VI SA/Wa 70/10
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Data orzeczenia
2010-10-29
Rodzaj
Postanowienie WSA w Warszawie

Sędziowie

Izabela Głowacka-Klimas

Rozstrzygnięcie

Odrzucono skargę kasacyjną

Treść orzeczenia

SENTENCJA Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Głowacka - Klimas po rozpoznaniu w dniu 29 października 2010 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi kasacyjnej K. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 marca 2010 r. (sygn. akt VI SA/Wa 70/10) oddalającego skargę K. S. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikację radcowską postanawia odrzucić skargę kasacyjną UZASADNIENIE Wyrokiem z dnia 11 marca 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę K. S. na decyzję z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikację radcowską. Odpis ww. wyroku wraz z uzasadnieniem został doręczony profesjonalnemu pełnomocnikowi skarżącej w dniu 11 czerwca 2010 r. Zatem termin do wniesienia skargi kasacyjnej w niniejszej sprawie upływał z dniem 12 lipca 2010 r. W trakcie biegu tego terminu skarżąca złożyła wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym, poprzez zwolnienie jej od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata z urzędu, nadto pismem z dnia 12 lipca 2010 r. wskazała, iż z uwagi na trudną sytuację materialną nie ma możliwości dalszego korzystania z usług dotychczasowego profesjonalnego pełnomocnika. Postanowieniem z dnia 30 sierpnia 2010 r. referendarz sądowy przyznał skarżącej prawo pomocy w żądanym zakresie. W dniu 13 września 2010 r. Okręgowa Rada Adwokacka w [...] wyznaczyła w niniejszej sprawie pełnomocnika z urzędu w osobie adwokata D. S. W dniu 22 października 2010 r. (data stempla pocztowego) pełnomocnik z urzędu wniósł skargę kasacyjną. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje: Zgodnie z art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, ze zm.) - p.p.s.a. skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Z mocy art. 83 §3 ww. ustawy, oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu. Stosownie zaś do z treści art. 178 p.p.s.a., wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie. W niniejszej sprawie doręczenie skarżącej odpisu wyroku Sądu z dnia 11 marca 2010 r. wraz z uzasadnieniem nastąpiło w dniu 11 czerwca 2010 r. (do rąk profesjonalnego pełnomocnika z wyboru), zatem w rezultacie trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi kasacyjnej upłynął w dniu 12 lipca 2010 r. Jednocześnie z uwagi na swoją sytuację materialną, skarżąca zrezygnowała z usług profesjonalnego pełnomocnika (vide: k. 88 akt), a w terminie otwartym do wniesienia skargi kasacyjnej złożyła wniosek o przyznanie prawa pomocy. Ustanowiony dla skarżącej pełnomocnik z urzędu nadał skargę kasacyjną od rzeczonego wyroku w dniu 22 października 2010 r., nie zgłaszając przy tym wniosku o przywrócenie terminu do jej wniesienia. Należało zatem przyjąć, iż skarga kasacyjna została wniesiona z przekroczeniem terminu określonego w art. 177 § 1 p.p.s.a. Z tych względów, na podstawie art. 178 w zw. z art. 177 § 1 p.p.s.a., Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia.