Ppolska.starec← UrzadnikВойти

IV SA/Wa 1216/10

Sądy administracyjne2010-10-29
Sygnatura
IV SA/Wa 1216/10
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Data orzeczenia
2010-10-29
Rodzaj
Postanowienie WSA w Warszawie

Sędziowie

Teresa Zyglewska

Rozstrzygnięcie

Odrzucono skargę

Treść orzeczenia

SENTENCJA Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Sędzia WSA - Teresa Zyglewska po rozpoznaniu w dniu 29 października 2010 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi Województwa [...] na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie reformy rolnej postanawia: - odrzucić skargę. UZASADNIENIE Województwo [...] wniosło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] listopada 2009 r. w przedmiocie reformy rolnej. Stosownie do art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., zwanej dalej P.p.s.a.), skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Art. 54 § 1 cytowanej ustawy stanowi, iż skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi. Zgodnie natomiast z art. 83 § 3 ustawy P.p.s.a. oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym lub w polskim urzędzie konsularnym jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu. Jak wynika z akt sprawy zaskarżona decyzja została doręczona stronie skarżącej w dniu 30 listopada 2009 r. W decyzji tej organ prawidłowo pouczył o sposobie i terminie wniesienia skargi na przedmiotową decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Województwo [...] wniosło skargę, bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w dniu 23 grudnia 2009 r. (data nadania pisma w urzędzie pocztowym). Sąd ten zaś, w dniu 7 stycznia 2010 r. (data nadania pisma w urzędzie pocztowym) skierował skargę do organu właściwego, tj. Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozpatrując niniejszą sprawę po pierwsze należy mieć na uwadze, że od dnia 1 stycznia 2006 r. nie obowiązuje już szczególny przepis art. 98 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o ustroju sądów administracyjnych i ustawę – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1271 ze zm.), zgodnie z którym termin do wniesienia skargi był także zachowany w wypadku złożenia skargi w wojewódzkim sądzie administracyjnym lub nadania jej w urzędzie pocztowym na adres sądu – w terminie określonym w art. 53 § 1 ustawy P.p.s.a. Zatem data nadania skargi przez stronę skarżącą na adres Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie nie może zostać uznana za datę złożenia skargi. W tej sytuacji za datę wniesienia skargi należy uznać datę nadania w urzędzie pocztowym skargi skierowanej do właściwego organu, co uczynił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w dniu 7 stycznia 2010 r. Oznacza to, iż skarga została wniesiona z uchybieniem terminu. Termin ten upłynął bowiem w dniu 30 grudnia 2009 r. Dodać nadto należy, iż skarżący złożył wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi jednakże Sąd postanowieniem z dnia 23 sierpnia 2010 r. odmówił Województwu [...] przywrócenia terminu do wniesienia skargi. Postanowienie to jest prawomocne. W tym stanie rzeczy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie - na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 P.p.s.a - orzekł jak w sentencji postanowienia.