Ppolska.starec← UrzadnikВойти

III SA/Łd 541/10

Sądy administracyjne2010-10-28
Sygnatura
III SA/Łd 541/10
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi
Data orzeczenia
2010-10-28
Rodzaj
Postanowienie WSA w Łodzi

Sędziowie

Małgorzata Łuczyńska

Rozstrzygnięcie

Odrzucono skargę

Treść orzeczenia

SENTENCJA Dnia 28 października 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska po rozpoznaniu w dniu 28 października 2010 roku na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi "A." Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia kwoty należności wynikającej z długu celnego p o s t a n a w i a: 1) odrzucić skargę; 2) zwrócić z funduszu Skarbu Państwa – Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi na rzecz strony skarżącej – "A." Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w D. kwotę 100,00 (sto) złotych tytułem zwrotu wpisu sądowego uiszczonego w dniu 20 października 2010 roku, zaksięgowanego pod poz. 3346. a.ł. UZASADNIENIE Decyzją z dnia [...], nr [...] Dyrektor Izby Celnej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego I w Ł. z dnia [...], nr [...] określającą "A." Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w D. kwotę należności wynikającą z długu celnego. Powyższa decyzja została doręczona stronie skarżącej w dniu 11 sierpnia 2010 roku. W dniu 13 września 2010 roku (dana nadania przesyłki w polskim urzędzie pocztowym) "A." Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w D. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi skargę na powyższą decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...]. W odpowiedzi na skargę organ administracji publicznej wniósł o odrzucenie skargi, z uwagi na nie zachowanie terminu do wniesienia skargi. Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył co następuje: Skarga podlega odrzuceniu. Zgodnie z treścią art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 cytowanej ustawy). Stosownie zaś do treści art. 83 § 3 oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym lub polskim urzędzie konsularnym jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu. Analiza powyższych przepisów prowadzi zatem do wniosku, iż datą wszczęcia postępowania sądowoadministracyjnego jest dzień doręczenia skargi organowi administracji publicznej, którego działania lub bezczynności skarga dotyczy. W rozpoznawanej sprawie, jak wynika z akt administracyjnych zaskarżona decyzja Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] została doręczona stronie skarżącej w dniu 11 sierpnia 2010 roku. Oznacza to, że trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi upływał w dniu 10 września 2010 roku. Natomiast strona skarżąca skargę na powyższe rozstrzygnięcie wniosła w dniu 13 września 2010 roku (data nadania przesyłki w polskim urzędzie pocztowym), a zatem po upływie terminu przewidzianego w ustawie. W tym stanie rzeczy, z uwagi na nie zachowanie terminu do wniesienia skargi, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Sąd skargę odrzucił. O zwrocie wpisu sądowego orzeczono stosownie do treści art. 232 § 1 pkt 1 powołanej ustawy. a.ł.