Ppolska.starec← UrzadnikВойти

I SA/Kr 1912/06

Sądy administracyjne2007-06-29
Sygnatura
I SA/Kr 1912/06
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie
Data orzeczenia
2007-06-29
Rodzaj
Postanowienie WSA w Krakowie

Sędziowie

Anna Znamiec

Rozstrzygnięcie

Odrzucono skargę

Treść orzeczenia

SENTENCJA Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Anna Znamiec po rozpoznaniu w dniu 29 czerwca 2007 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 10 października 2006 r., nr [...] w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego postanawia: odrzucić skargę UZASADNIENIE Stosownie do przepisu art. 230 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm.) od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismami tymi są: skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania. Skarżący wnosząc skargę nie uiścił wpisu. W związku z tym pismem z dnia 16 maja 2007 r. został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego w kwocie [...] zł należnego od skargi. Wpis ten winien zostać uiszczony w terminie siedmiu dni od daty doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie wraz z pouczeniem zostało doręczone skarżącemu 21 maja 2007 r. Termin do uiszczenia wpisu upłynął więc 28 maja 2007 r. Do tego czasu skarżący jednak nie uiścił wpisu. Zrobił to dopiero 30 maja, a więc już po upływie terminu, który jest terminem ustawowym i nie może być przedłużany. W związku z tym, wobec braku wniosku o przywrócenie terminu, czynności dokonana po jego upływie jest bezskuteczna. Z tego względu Sąd odrzucił skargę działając na podstawie art. 220 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Przepis ten stanowi bowiem, że skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których mimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd. Dlatego też orzeczono jak w sentencji.