VI SA/Wa 799/10
Sądy administracyjne2010-10-28
Sygnatura
VI SA/Wa 799/10
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Data orzeczenia
2010-10-28
Rodzaj
Postanowienie WSA w Warszawie
Sędziowie
Piotr Borowiecki
Rozstrzygnięcie
Odrzucono skargę
Treść orzeczenia
SENTENCJA
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Piotr Borowiecki po rozpoznaniu w dniu 28 października 2010 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi E. R. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie rozstrzygnięcia postępowania w sprawie zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej postanawia - odrzucić skargę -
UZASADNIENIE
Syg. akt VI SA/Wa 799/10
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...], Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (dalej Prezes NFZ) utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] listopada 2009 r. nieuwaględniającą odwołania skarżącej E. R. od rozstrzygnięcia postępowania w sprawie zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Sporna decyzja Prezesa NFZ z dnia [...] stycznia 2010 r. została prawidłowo doręczona stronie skarżącej w dniu 22 stycznia 2010 r.
W dniu 24 lutego 2010 r. (data stempla pocztowego - k. 14 akt sądowych) skarżąca, reprezentowana przez pełnomocnika, wniosła na powyższą decyzję Prezesa NFZ skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
W odpowiedzi na skargę Prezesa NFZ wniósł o jej odrzucenie z uwagi na uchybienie terminu do jej wniesienia, a w przypadku nieuwzględnienia tego wniosku
- o oddalenie skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) -dalej p.p.s.a. skargę wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącej rozstrzygnięcia w sprawie. Natomiast w świetle art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia.
W przedmiotowej sprawie zaskarżona decyzja została prawidłowo doręczona stronie skarżącej w dniu 22 stycznia 2010 r., zatem ustawowy termin 30 dni do złożenia skargi upłynął w dniu 23 lutego 2010 r. Skarżący złożył skargę w dniu 24 stycznia 2010 r., a więc z naruszeniem terminu określonego w art. 53 § 1 p.p.s.a.
Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie należy zatem uznać, iż przedmiotowa skarga podlega odrzuceniu na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a., z uwagi na jej wniesienie po upływie ustawowego terminu do jej wniesienia.
W związku z powyższym, Sąd orzekł, jak w sentencji postanowienia, działając na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a.