II SA/Bd 1024/10
Sądy administracyjne2010-10-29
Sygnatura
II SA/Bd 1024/10
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy
Data orzeczenia
2010-10-29
Rodzaj
Postanowienie WSA w Bydgoszczy
Sędziowie
Wojciech Jarzembski
Rozstrzygnięcie
Odrzucono skargę
Treść orzeczenia
SENTENCJA
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Wojciech Jarzembski po rozpoznaniu w dniu 29 października 2010 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M. J. na decyzję Dowódcy Jednostki Wojskowej [...] w [...] z dnia [...] sierpnia 2010 r. Nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia rozkazu personalnego o zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej postanawia odrzucić skargę.
UZASADNIENIE
Pismem z dnia 27 sierpnia 2010 r. M. J. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy skargę na decyzję Dowódcy Jednostki Wojskowej [...] w [...] z dnia [...] sierpnia 2010 r., Nr [...], w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia rozkazu personalnego o zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej.
Ponieważ wskazaną wyżej skargę sporządził i podpisał reprezentujący skarżącego radca prawny J. K., nie załączając przy tym do wniesionej skargi odpowiedniego dokumentu pełnomocnictwa, w wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 23 września 2010 r. wezwano pełnomocnika strony skarżącej do usunięcia braków formalnych przedmiotowej skargi przez złożenie pełnomocnictwa procesowego do działania w imieniu skarżącego w postępowaniu sądowoadministracyjnym, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002 r., Nr 153, poz. 1270 ze zm.), zwanej dalej "p.p.s.a."
Przesyłkę zawierającą wskazane wyżej wezwanie doręczono pełnomocnikowi skarżącego w dniu 30 września 2010 r. (data i podpis na zwrotnym potwierdzeniu odbioru – k. 8 akt sprawy), w związku z czym siedmiodniowy termin wyznaczony do usunięcia braków formalnych skargi upływał z dniem 7 października 2010 r. Natomiast jak wynika ze znajdującej się w aktach sprawy koperty, przesyłkę zawierającą żądany dokument pełnomocnictwa nadano w placówce pocztowej w dniu 10 października 2010 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
Zgodnie z przepisem art. 46 § 3 p.p.s.a. do pisma, w tym również do skargi, należy dołączyć pełnomocnictwo, jeżeli pismo wnosi pełnomocnik, który przedtem nie złożył pełnomocnictwa. Niezałączenie pełnomocnictwa procesowego do skargi wniesionej w imieniu skarżącego przez pełnomocnika traktuje się jako brak formalny skargi, którego nieusunięcie w wyznaczonym terminie skutkuje odrzuceniem skargi, o czym stanowi przepis art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a.
W niniejszej sprawie pełnomocnik skarżącego co prawda przedłożył wymagany dokument pełnomocnictwa odpowiadając na doręczone mu wezwanie Sądu, jednakże uczynił to już po upływie siedmiodniowego terminu wskazanego w wezwaniu. Tym samym nie doszło do usunięcia braków formalnych przedmiotowej skargi w wyznaczonym terminie, co musi skutkować jej odrzuceniem na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a.