Ppolska.starec← UrzadnikВойти

III SA/Kr 229/09

Sądy administracyjne2010-10-27
Sygnatura
III SA/Kr 229/09
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie
Data orzeczenia
2010-10-27
Rodzaj
Postanowienie WSA w Krakowie

Sędziowie

Barbara Pasternak

Rozstrzygnięcie

Odrzucono zażalenie

Treść orzeczenia

SENTENCJA Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Barbara Pasternak po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym zażalenia P. B. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 28 lipca 2010 r. w dniu 27 października 2010 r. w sprawie ze skargi P. B. na zarządzenie Prezydenta Miasta z dnia 30 października 2008 r. Nr [...] w przedmiocie powołania Miejskiego Komitetu Koordynacyjnego do spraw Zimy 2008/2009 postanawia odrzucić zażalenie UZASADNIENIE Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie postanowieniem z dnia 28 lipca 2010r. odrzucił sprzeciw skarżącego P. B. od zarządzenia referendarza WSA w Krakowie z dnia 17 sierpnia 2009r., którym postawiono bez rozpoznania wniosek skarżącego o zwolnienie od kosztów sądowych. Odpis postanowienia z dnia 28 lipca 2010r. z pouczeniem o sposobie zaskarżenia został doręczony skarżącemu 18 sierpnia 2010r., co wynika z potwierdzenia odbioru znajdującego się w aktach sprawy. Skarżący wysłał do Sądu zażalenie na postanowienie z dnia 28 lipca 2010r. drogą elektroniczną w dniu 25 sierpnia 2010r., jednak, jak wynika z prezentaty umieszczonej na wydruku, zażalenie zostało dostarczone do Sądu w dniu 26 sierpnia 2010r. Sąd zważył, co następuje: Z art. 83 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U nr 153, poz. 1270 z póz. zm.) wynika, że za datę wniesienia pisma do sądu administracyjnego uznaje się datę jego wniesienia do sądu, oddania pisma w polskim urzędzie pocztowym lub w polskim urzędzie konsularnym. W przedmiotowej sprawie zażalenie skarżącego nie zostało oddane w urzędzie pocztowym ani też konsularnym, więc rozstrzygające znaczenie ma data jego wniesienia do sądu. Stosownie do art. 11 ustawy z dnia 25 lipca 2002r. Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. Nr 153, poz. 1269 ze zm.) Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego ustala zasady biurowości w sądach administracyjnych. Zgodnie z § 3 zarządzenia Nr 11 Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 27 listopada 2003r. w sprawie ustalenia zasad biurowości w sądach administracyjnych na piśmie wpływającym do sądu umieszcza się adnotację zawierającą nazwę sądu, datę wpływu pisma, informację o załącznikach oraz podpis przyjmującego pismo. Na podstawie powyższych przepisów stwierdzić należy, że wniesienie zażalenia przez skarżącego nastąpiło dopiero w dniu 26 sierpnia 2010r., o czym świadczy data prezentaty dziennika podawczego Sądu. Jak wskazano wyżej, odpis postanowienia z dnia 28 lipca 2010r. został prawidłowo doręczony skarżącemu w dniu 18 sierpnia 2010r., zatem termin do wniesienia zażalenia upłynął w dniu 25 sierpnia 2010r., ponieważ zgodnie z treścią art. 194 § 2 ppsa zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia. Wobec zaistnienia powyższej wady, niecelowym było wzywanie skarżącego o uzupełnienie braków formalnych pisma przez jego podpisanie. Mając powyższe na uwadze, Sąd stwierdził, że skarżący wniósł zażalenie po upływie terminu do jego wniesienia i na podstawie art. 178 ppsa w związku z art. 197 § 2 ppsa orzekł jak w sentencji.