Ppolska.starec← UrzadnikУвійти

I SA/Bd 340/08

Адміністративні суди2008-07-28
Номер справи
I SA/Bd 340/08
Суд
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy
Дата рішення
2008-07-28
Тип
Postanowienie WSA w Bydgoszczy

Судді

Izabela Najda-Ossowska

Резолютивна частина

odrzucono skargę

Текст рішення

SENTENCJA Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Sędzia WSA Izabela Najda-Ossowska po rozpoznaniu w dniu 28 lipca 2008 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi Dyrektora Izby Celnej w T. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie obciążenia wierzyciela kosztami postępowania egzekucyjnego postanawia: 1. odrzucić skargę 2. zwrócić Dyrektorowi Izby Celnej w T. z Kasy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy kwotę 100 (sto) zł tytułem uiszczonego wpisu sądowego UZASADNIENIE Postanowieniem z dnia [...] nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w B. utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w T. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie obciążenia wierzyciela kosztami postępowania egzekucyjnego. Na powyższe postanowienie organu odwoławczego Dyrektor Izby Celnej w T. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy. Zarządzeniem z dnia 09 czerwca 2008 r. Sąd wezwał stronę skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 100 zł w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis zarządzenia doręczono w dniu 16 czerwca 2008 r., co potwierdza data na zwrotnym poświadczeniu odbioru. Termin do uiszczenia wpisu upływał z dniem 23 czerwca 2008 r. Strona skarżąca uiściła wpis w dniu 25 czerwca 2008 r. Strona wprawdzie pismem z dnia 25 czerwca 2008 r. wniosła o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu, jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy postanowieniem z dnia 01 lipca 2008 r. odmówił przywrócenia terminu. Postanowienie to nie zostało zaskarżone przez stronę i stało się prawomocne z dniem 16 lipca 2008 r. Sąd zauważa, że termin do uzupełnienia braków jest terminem ustawowym, którego uchybienie, zgodnie z art. 85 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz.1270 ze zm.) skutkuje tym, że czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna. Wobec nieuiszczenia przez stronę skarżącą należnego wpisu w wyznaczonym terminie, na podstawie art. 220 § 3 wskazanej ustawy, Sąd postanowił o odrzuceniu skargi, zasądzając przy tym zwrot wpisu w kwocie 100 zł na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 lit. a tej ustawy.