Ppolska.starec← UrzadnikУвійти

II SA/Go 395/08

Адміністративні суди2008-08-12
Номер справи
II SA/Go 395/08
Суд
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp.
Дата рішення
2008-08-12
Тип
Postanowienie WSA w Gorzowie W

Судді

Marzenna Linska - Wawrzon

Резолютивна частина

Odrzucono skargę

Текст рішення

SENTENCJA Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie WIkp. w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Linska-Wawrzon po rozpoznaniu w dniu 12 sierpnia 2008 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi [...] na decyzję Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wyznaczenia terminu wykonania określonego obowiązku postanawia odrzucić skargę. UZASADNIENIE W dniu 4 lipca 2008 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. wpłynęła skarga, K.P. na decyzję Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...], w przedmiocie wyznaczenia terminu wykonania określonego obowiązku. Zgodnie z zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 11 lipca 2008 r. skarżący wezwany został do uiszczenia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania wpisu sądowego od skargi w kwocie 500 zł (pięćset złotych - k.5) pod rygorem odrzucenia skargi oraz jednocześnie do uzupełnienia w terminie 7 dni braków formalnych skargi poprzez nadesłanie 3 egzemplarzy odpisu skargi potwierdzonych za zgodność z oryginałem lub własnoręcznie podpisanych także pod rygorem odrzucenia skargi. Powyższe wezwanie do uzupełnienia braków formalnych skargi oraz odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu zostały skutecznie doręczone w dniu 16 lipca 2008 r. ojcu skarżącego, jako dorosłemu domownikowi (zwrotne potwierdzenie odbioru - k. 14). W wyznaczonym terminie, który upłynął w dniu 23 lipca 2008 r. skarżący K.P. nie uzupełnił braków formalnych skargi, ani też nie uiścił należnego wpisu sądowego od skargi. Wojewódzki Sad Administracyjny zważył co następuje: Skargę należało odrzucić. Zgodnie z treścią art. 230 p.p.s.a. od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest między innymi skarga. Na podstawie art. 220 § 1 p.p.s.a., Sąd nie podejmuje żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata. W takim przypadku przewodniczący wzywa wnoszącego pismo do uiszczenia opłaty w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania, a w przypadku skargi - pod rygorem jej odrzucenia (art. 220 § 3 p.p.s.a.). l Wysokość wpisu do uiszczenia, którego zobowiązany został przez tutejszy Sąd skarżący, ustalona została na podstawie § 2 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sadami administracyjnymi (Dz. U. Nr 221, póz. 2193) i wynosi 500 zł. Ponadto jednym z wymogów formalnych skargi jako pisma procesowego, na podstawie przepisu art. 47 p.p.s.a. , jest obowiązek dołączenia jej odpisów i odpisów załączników dla doręczenia ich stronom postępowania. Należy zwrócić uwagę, iż według art. 12 p.p.s.a ilekroć w ustawie mowa jest o stronie, rozumie się przez to również uczestników postępowania. W myśl art. 49 § 1 p.p.s.a. jeżeli pismo strony nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie siedmiu dni pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania, w przypadku skargi - pod rygorem odrzucenia skargi (art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a.). W przedmiotowej sprawie skarżący nadesłał do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. skargę w jednym egzemplarzu. Z uwagi na fakt, że udział w sprawie w charakterze uczestników postępowania biorą trzy osoby: [...], koniecznym było złożenie przez skarżącego do tutejszego Sądu dodatkowych egzemplarzy skargi, poza egzemplarzem załączonym do akt, celem doręczenia ich w/w uczestnikom. W przesłanym przez Sąd do skarżącego wezwaniu do uzupełnienia braków formalnych skargi K.P. poinformowany został o takim wymogu wraz pouczeniem o konsekwencjach wynikających z braku dopełnienia w/w obowiązku. W związku z tym, iż doręczający nie zastał w mieszkaniu adresata -K.P., przesyłki zawierające wezwanie do uzupełnienia braków formalnych skargi oraz odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu doręczone zostały ojcu skarżącego - H.P., jako dorosłemu domownikowi (art. 72 p.p.s.a.). Doręczenie nastąpiło w dniu 16 lipca 2008 r., a tym samym ustawowy termin do wykonania nałożonych obowiązków upłynął w dniu 23 lipca 2008 r. W tym terminie skarżący nie uiścił wpisu oraz nie złożył brakujących odpisów skargi. Z tych względów na podstawie przepisu art. 58 § 1 pkt 3 oraz art. 220 § 1 i 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, póz. 1270 ze zm.) orzeczono jak w sentencji.