Ppolska.starec← UrzadnikУвійти

II SA/Ol 34/08

Адміністративні суди2008-08-07
Номер справи
II SA/Ol 34/08
Суд
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie
Дата рішення
2008-08-07
Тип
Postanowienie WSA w Olsztynie

Судді

Alicja Jaszczak-Sikora

Резолютивна частина

Odrzucono skargę

Текст рішення

SENTENCJA Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora po rozpoznaniu w dniu 7 sierpnia 2008 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A.R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w "[...]" z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie modernizacji drogi postanawia odrzucić skargę. UZASADNIENIE Decyzją z dnia "[...]" Samorządowe Kolegium Odwoławcze "[...]", po rozpatrzeniu odwołania A.R. od decyzji Burmistrza "[...]", którą odmówiono wznowienia postępowania, uchyliło zaskarżoną decyzję i umorzyło postępowanie przed organem pierwszej instancji. Organ odwoławczy wywiódł, że nie można wznowić postępowania w przypadku, gdy nie wszczęto postępowania administracyjnego i nie zakończono go wydaniem decyzji. Pisma A.R. nie wszczęły postępowania, lecz stanowiły skargę w rozumieniu art. 227 Kodeksu postępowania administracyjnego. W złożonej na tę decyzję skardze A.R. zakwestionował rzetelność udzielanych mu informacji dotyczących modernizacji drogi gminnej "[...]". Zarzucił, że w sprawie nie zachodzą przesłanki do umorzenia postępowania, gdyż brak wyjaśnienia sprawy naruszy interes społeczny. W odpowiedzi na skargę Samorządowe Kolegium Odwoławcze wniosło o jej oddalenie i zasądzenie kosztów postępowania według norm przepisanych, podtrzymując stanowisko zawarte w zaskarżonej decyzji. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie zważył, co następuje: Stosownie do art. 220 § 1 i 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zmianami), sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W przypadku skargi przewodniczący wzywa wnoszącego do uiszczenia wpisu w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem jej odrzucenia Zarządzeniem z dnia 17 lipca 2008 r., w związku z postanowieniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 27 czerwca 2008 r., oddalającym zażalenia na zarządzenie Przewodniczącego Wydziału II Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 17 stycznia 2008 r., skarżący został wezwany do wykonania tego zarządzenia, tj. do uiszczenia wpisu sądowego w kwocie 200 zł. Powyższe zarządzenie doręczono skarżącemu dnia 21 lipca 2008 r. Termin do uiszczenia wpisu sądowego upłynął zatem z dniem 28 lipca 2008 r. W zakreślonym terminie nie uzupełniono przedmiotowego braku formalnego skargi mimo pouczenia, iż spowoduje to odrzucenie skargi. Postanowieniem z dnia 18 kwietnia 2008 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie A.R. na postanowienie tutejszego Sądu z dnia 12 marca 2008 r., którym odmówiono przyznania skarżącemu prawa pomocy. Skoro strona, która nie korzysta ze zwolnienia od kosztów sądowych i której nie przyznano takiego zwolnienia, nie uiściła wpisu od skargi, to skarga podlegała odrzuceniu, na mocy art. 220 § 1 i 3 ppsa. W tym stanie rzeczy, na mocy art. 220 § 1 i 3 powołanej ustawy, należało orzec jak w sentencji.