Ppolska.starec← UrzadnikУвійти

I SA/Wa 744/08

Адміністративні суди2008-07-24
Номер справи
I SA/Wa 744/08
Суд
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Дата рішення
2008-07-24
Тип
Postanowienie WSA w Warszawie

Судді

Monika Nowicka

Резолютивна частина

Odrzucono skargę

Текст рішення

SENTENCJA Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym Przewodniczący Sędzia WSA Monika Nowicka po rozpoznaniu w dniu 24 lipca 2008 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi K. M. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2007 r., nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu nieruchomości postanawia odrzucić skargę. UZASADNIENIE W dniu 27 grudnia 2007 r. (data nadania przesyłki w Urzędzie Pocztowym w K.) K. M. przesłał bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2007 r., nr [...] wydaną w przedmiocie odmowy zwrotu części opisanej w niej nieruchomości. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w dniu 3 stycznia 2008 r. (data nadania skargi przez Sąd k - 11) przekazał skargę K. M. Wojewodzie [...]. Stosownie do treści art. 53 § 1 w związku z art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie, za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi. Z powyższego wynika więc, że w przypadku wniesienia skargi bezpośrednio do sądu administracyjnego, sąd ten powinien ją przekazać właściwemu organowi administracji publicznej. Wówczas o zachowaniu terminu do wniesienia skargi decyduje data nadania skargi przez sąd pod adresem właściwego organu administracji publicznej (por. postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 21 marca 2006 r., sygn. akt II SA/Bk 131/06, Lex nr 284737). Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru decyzji zaskarżonej do Sądu wynika, że została ona doręczona K. M. w dniu 29 listopada 2007 r., a zatem termin do jej wniesienia upłynął w dniu 31 grudnia 2007 r. W przedmiotowej sprawie skarga została nadana na adres Wojewody [...] w dniu 3 stycznia 2008 r., a zatem po upływie ustawowego terminu. Z powyższych względów Sąd, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, postanowił jak w sentencji postanowienia.