Ppolska.starec← UrzadnikУвійти

VI SA/Wa 1386/08

Адміністративні суди2008-08-11
Номер справи
VI SA/Wa 1386/08
Суд
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Дата рішення
2008-08-11
Тип
Postanowienie WSA w Warszawie

Судді

Ewa Marcinkowska

Резолютивна частина

Odrzucono skargę

Текст рішення

SENTENCJA Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Marcinkowska po rozpoznaniu w dniu 11 sierpnia 2008 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M. B. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] maja 2008 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za przejazd pojazdem nienormatywnym bez zezwolenia p o s t a n a w i a odrzucić skargę UZASADNIENIE W dniu 9 czerwca 2008 r. (data stempla pocztowego) M. B. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] maja 2008 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za przejazd pojazdem nienormatywnym bez zezwolenia. Przy piśmie z dnia 11 lipca 2008 r. Sąd przesłał skarżącemu odpis zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 1 lipca 2008 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi w wysokości 300 zł - w terminie 7 dni od dnia doręczenia odpisu w/w zarządzenia pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu został doręczony skarżącemu w dniu 17 lipca 2008 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru – karta 9 akt). Skarżący w zakreślonym przez Sąd terminie nie uiścił należnego wpisu sądowego. Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje: Przepis art. 230 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1270 ze zm.; dalej także: p.p.s.a.) stanowi, iż od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji, w tym m.in. od skargi na decyzję, pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Zgodnie z art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez Sąd. Jednocześnie mając na uwadze treść art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a., Sąd odrzuca skargę, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi. Z akt sprawy wynika, iż wezwanie do uiszczenia wpisu zostało prawidłowo doręczone stronie skarżącej w dniu 17 lipca 2008 r., a więc termin do usunięcia przedmiotowego braku formalnego skargi upływał w dniu 24 lipca 2008 r. Pomimo wezwania do usunięcia braku formalnego skargi skarżący nie uiścił przedmiotowego wpisu (vide: znajdująca się w aktach sądowoadministracyjnych notatka służbowa z dnia 7 sierpnia 2008 r.). Nieuiszczenie wpisu od skargi stanowi niewątpliwie istotny brak formalny skargi, którego nieusunięcie uniemożliwia nadanie skardze dalszego biegu. W związku z powyższym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 i art. 220 § 3 i ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.) orzekł jak w sentencji.