Ppolska.starec← UrzadnikУвійти

III SA/Gd 357/07

Адміністративні суди2008-08-07
Номер справи
III SA/Gd 357/07
Суд
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
Дата рішення
2008-08-07
Тип
Postanowienie WSA w Gdańsku

Судді

Jacek Hyla

Резолютивна частина

Odrzucono zażalenie

Текст рішення

SENTENCJA Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Hyla po rozpoznaniu w dniu 7 sierpnia 2008 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi Z. P. o wznowienie postępowania w sprawie zakończonej wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 23 lutego 2005r. sygn. akt 3 II SA/Gd 397/03 ze skargi Z. P. na decyzję Dowódcy Marynarki Wojennej [...] z dnia 4 lutego 2003r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby kandydackiej postanawia odrzucić zażalenie skarżącego na postanowienie z dnia 19 marca 2008r. UZASADNIENIE Postanowieniem z dnia 19 marca 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku umorzył postępowanie w przedmiocie udzielenia skarżącemu Z. P. prawa pomocy przez ustanowienie adwokata z urzędu. Postanowienie to zostało pełnomocnikowi skarżącego doręczone w dniu 30 kwietnia 2008 r. wraz z pouczeniem o prawie wniesienia zażalenia W dniu 28 maja 2008 r., za pośrednictwem telefaksu, wpłynęło do sądu zażalenie strony skarżącej, którego treść byłą nieczytelna. Zarządzeniem z dnia 30 maja 2008r. wezwano pełnomocnika skarżącego do uzupełnienia braków formalnych pisma przez nadesłanie w terminie 7 dni jego czytelnego i podpisanego przez skarżącego lub jego pełnomocnika egzemplarza wraz z odpisem, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania. Braki te uzupełniono, składając zażalenie (nadane w polskim urzędzie pocztowym w dniu 30 czerwca 2008 r.), na postanowienie "z dnia 14 i 19 maja 2008 roku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ...". W związku z treścią tego pisma - zarządzeniem z dnia 8 lipca 2008 r., wezwano pełnomocnika skarżącego do sprecyzowania zażalenia poprzez wskazania, jakiego postanowienia dotyczy – gdyż w dniach 14 i 19 maja nie były wydawane żadne postanowienia w sprawie. W odpowiedzi na powyższe pełnomocnik skarżącego w piśmie z dnia 1 sierpnia 2008 r. wskazał, iż zażalenie to dotyczy między innymi postanowienia wydanego w dniu 19 marca 2008r. w sprawie sygn. akt 3 II SA/Gd 357/07. Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje: Zgodnie z art. 194 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm.) zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia. W niniejszej sprawie, co wynika ze zwrotnego poświadczenia odbioru, zaskarżone postanowienie zostało doręczone pełnomocnikowi skarżącego w dniu 30 kwietnia 2008 r. Termin do wniesienia zażalenia upływał zatem w dniu 7 maja 2008 r. Zażalenie zostało zaś złożone w dniu 28 maja 2008 r. (data adnotacji o wpływie pisma do Sądu), czyli po upływie ustawowego terminu. Na podstawie art. 197 § 2 powołanej ustawy do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej. Skoro zażalenie zostało wniesione po upływie ustawowego terminu, to podlega ono odrzuceniu w myśl art. 178 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Mając powyższe na uwadze na mocy art. 178 w zw. z art. 197 § 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia.