Ppolska.starec← UrzadnikУвійти

I SAB/Wa 105/08

Адміністративні суди2008-07-17
Номер справи
I SAB/Wa 105/08
Суд
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Дата рішення
2008-07-17
Тип
Postanowienie WSA w Warszawie

Судді

Emilia Lewandowska

Резолютивна частина

Odrzucono skargę

Текст рішення

SENTENCJA Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Emilia Lewandowska po rozpoznaniu w dniu 17 lipca 2008 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi R.Ł. na bezczynność Wojewody [...] w przedmiocie nierozpoznania wniosku w sprawie rekompensaty za mienie pozostawione poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej postanawia odrzucić skargę. UZASADNIENIE R.Ł. pismem z dnia 29 kwietnia 2008 r. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na bezczynność Wojewody [...] w przedmiocie nierozpoznania wniosku w sprawie rekompensaty za mienie pozostawione poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Zarządzeniem z dnia 25 czerwca 2008 r. Przewodnicząca Wydziału I Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wezwała skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 100 złotych, w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi. Przedmiotowe zarządzenie wraz ze stosownym pouczeniem zostało doręczone skarżącemu w dniu 1 lipca 2008 r. Termin do uiszczenia wpisu upływał zatem w dniu 8 lipca 2008 r. Mimo upływu wyznaczonego terminu skarżący nie uiścił wymaganego wpisu od skargi. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje: Stosownie do treści art. 230 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stały lub stosunkowy. Pismem takim jest między innymi skarga (art. 230 § 2). W myśl zaś art. 220 § 3 powołanej ustawy skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd. W rozpoznawanej sprawie skarżący wezwany do uiszczenia wpisu od skargi, w wyznaczonym przez Sąd siedmiodniowym terminie nie wykonał wezwania Sądu. Skarga podlega więc odrzuceniu. W tej sytuacji Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na mocy art. 220 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi postanowił jak w sentencji.