Ppolska.starec← UrzadnikУвійти

I SA/Gl 930/07

Адміністративні суди2008-09-01
Номер справи
I SA/Gl 930/07
Суд
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach
Дата рішення
2008-09-01
Тип
Postanowienie WSA w Gliwicach

Судді

Eugeniusz Christ

Резолютивна частина

Odrzucono skargę

Текст рішення

SENTENCJA Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Eugeniusz Christ po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 1 września 2008 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych postanawia: odrzucić skargę. UZASADNIENIE Pismem z dnia 8 października 2007 r. pełnomocnik strony skarżącej A Sp. z o.o. w K. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach - za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w K. - skargę na decyzję tegoż organu z dnia [...] Nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Pierwszego [...] Urzędu Skarbowego w S. z dnia [...] Nr [...] określającą wysokość odsetek za zwłokę z tytułu zaniżenia wpłat zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych za styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwice, lipiec, wrzesień, październik 2004 roku w łącznej kwocie [...]zł. W skardze tej zawarto wniosek o przyznanie skarżącej Spółce prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych. Powyższa skarga, z mocy § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 221, poz. 2193) podlegała opłacie sądowej w postaci wpisu w kwocie [...] zł. Postanowieniem z dnia 30 stycznia 2008 r. Referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach odmówił A Sp. z o.o. w K. przyznania prawa pomocy. Na skutek sprzeciwu z dnia 18 lutego 2008 r. wniesionego przez pełnomocnika strony skarżącej, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach postanowieniem z dnia 3 marca 2008 r. odmówił przyznania prawa pomocy skarżącej Spółce. Na powyższe postanowienie Spółka wniosła zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego, które w dalszej kolejności zostało oddalone postanowieniem tegoż Sądu z dnia 10 czerwca 2008 r., sygn. akt II FZ 164/08. Zarządzeniem z dnia 27 czerwca 2008 r. Sąd wezwał pełnomocnika skarżącej Spółki do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie [...] zł, w terminie 7 dni, od dnia doręczenia odpisu zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu, pod rygorem odrzucenia skargi. Powyższe wezwanie zostało skutecznie doręczone pełnomocnikowi strony skarżącej w dniu 8 lipca 2008 r. (data widniejąca na zwrotnym potwierdzeniu odbioru przesyłki zawierającej wezwanie). Termin do uiszczenia wpisu upłynął bezskutecznie w dniu 15 lipca 2008 r. (wtorek), zaś pełnomocnik Spółki nie dokonał jego zapłaty. Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył co następuje: Przepis art. 219 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153 poz. 1270 ze zm. – zwanej dalej P.p.s.a. ) stanowi, że opłatę sądową należy uiścić przy wniesieniu do sądu pisma podlegającego opłacie. Jednocześnie w myśl art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd. W niniejszej sprawie pełnomocnik A Sp. z o.o. w K., wobec odmowy przyznania Spółce prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych, został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego do skargi w kwocie [...] zł, jednakże pomimo stosownego wezwania, nie dokonał jego zapłaty. W związku z powyższym, w oparciu o przywołane przepisy, na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a., Sąd orzekł, jak w sentencji postanowienia.