IV SA/Wa 905/08
Адміністративні суди2008-07-31
Номер справи
IV SA/Wa 905/08
Суд
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Дата рішення
2008-07-31
Тип
Postanowienie WSA w Warszawie
Судді
Agnieszka Łąpieś-Rosińska
Резолютивна частина
Odrzucono skargę
Текст рішення
SENTENCJA
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym : Przewodniczący: Asesor WSA Agnieszka Łąpieś - Rosińska po rozpoznaniu w dniu 31 lipca 2008 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi E. B. na decyzję Wojewody (...) z dnia (...) marca 2008r. nr (...) w przedmiocie odmowy wymeldowania p o s t a n a w i a: odrzucić skargę
UZASADNIENIE
W dniu 29 kwietnia 2008r. E. B. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Wojewody (...) z dnia (...) marca 2008r. nr (...) w przedmiocie odmowy wymeldowania.
W dniu 2 czerwca 2008r. organ przekazał do sądu skargę wraz z aktami administracyjnymi.
Pismem z dnia 6 czerwca 2008r. skarżąca wezwana została do usunięcia braków formalnych skargi poprzez uiszczenie wpisu sądowego w wysokości 100 złotych - w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie Sądu doręczono skarżącej w dniu 27 czerwca 2008r., należy więc uznać, iż termin do usunięcia braków formalnych skargi w niniejszej sprawie upłynął z dniem 4 lipca 2008r. Mimo upływu ustawowego terminu skarżąca nie uiściła wpisu.
Jednocześnie w dniu 2 lipca 2007r. skarżąca złożyła wniosek o zawieszenie postępowania sądowego do czasu wyjaśnienia sprawy włamania do mieszkania.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył co następuje:
Stosownie do treści art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30.08.2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ( Dz. U. z 2002r. Nr 153 poz. 1270 ze zm.) sąd odrzuca skargę gdy w wyznaczonym terminie nie uzupełniono braków formalnych skargi. Zgodnie natomiast z art. 49 § 1 powołanej ustawy – ustawowy termin do uzupełnienia braków formalnych wynosi 7 dni. Z przepisów tych wynika, że w wypadkach stwierdzenia przez sąd nieuzupełnienia braków formalnych w terminie 7 dni, po stronie sądu powstaje bezwzględny obowiązek odrzucenia skargi,
a ustawodawca nie przewidział jakichkolwiek odstępstw od tej reguły oraz nie wprowadził żadnych uregulowań pozwalających na zastosowanie innego niż odrzucenie skargi środka .
W niniejszej sprawie skarżąca wezwana została do usunięcia braków formalnych skargi poprzez uiszczenie wpisu sądowego w wysokości 100 złotych
w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi. Pomimo upływu wskazanego terminu braki formalne skargi nie zostały uzupełnione
Z uwagi na to, iż w niniejszej sprawie braki formalne skargi wniesionej przez E. B. nie zostały uzupełnione w 7 – dniowym terminie, Sąd na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 w zw. z § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo
o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji.
Jednocześnie wyjaśnić należy, iż zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem Sąd nie rozpoznaje w sprawie jakichkolwiek wniosków strony, dopóki braki formalne skargi nie zostaną uzupełnione. A zatem brak uzupełnienia przez stronę braku formalnego skargi w postaci wpisu sądowego uniemożliwił rozpoznanie złożonego wniosku o zawieszenie postępowania.