I SA/Bd 507/08
Адміністративні суди2008-07-28
Номер справи
I SA/Bd 507/08
Суд
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy
Дата рішення
2008-07-28
Тип
Postanowienie WSA w Bydgoszczy
Судді
Leszek Kleczkowski
Резолютивна частина
odrzucono skargę
Текст рішення
SENTENCJA
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Sędzia WSA Leszek Kleczkowski po rozpoznaniu w dniu 28 lipca 2008 r., na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi J. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od października do grudnia 2005r. oraz od stycznia do listopada 2006r. postanawia: odrzucić skargę
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Skarbowej w B. uchylił decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ż. z dnia [...] w części dotyczącej ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego za miesiące od października do grudnia 2005r. oraz od stycznia do listopada 2006r. i umorzył postępowanie w tym zakresie a w pozostałej części utrzymał decyzję organu I instancji w mocy.
Decyzja organu II instancji zawierająca pouczenie o sposobie i terminie wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy została doręczona stronie w dniu 19 maja 2008 r.
Pismem z dnia 18 czerwca 2008r. nadanym w urzędzie pocztowym w dniu
19 czerwca 2008r. strona wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Wobec okoliczności, że zaskarżona decyzja doręczona została skarżącemu
w dniu 19 maja 2008 r., należy stwierdzić, że termin do złożenia skargi upływał
z dniem 18 czerwca 2008 r. Dla skutecznego dotrzymania tego terminu, niezbędnym zatem było złożenie skargi do dnia jego upływu, tj. do dnia 18 czerwca 2008 r. włącznie. Skarga została nadana w urzędzie pocztowym w dniu 19 czerwca 2008r.,
a więc z przekroczeniem ustawowego terminu.
W myśl art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia. Odrzucenie następuje w drodze postanowienia i może nastąpić na posiedzeniu niejawnym.
Mając powyższe na uwadze Sąd działając na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 ww. ustawy orzekł jak w sentencji.
POUCZENIE
Od powyższego postanowienia przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego, wniesiona w terminie 30 dni od daty doręczenia postanowienia za pośrednictwem tutejszego Sądu.
Skarga kasacyjna powinna być sporządzona przez pełnomocnika będącego adwokatem, radcą prawnym lub doradcą podatkowym.