Ppolska.starec← UrzadnikУвійти

I OZ 564/08

Адміністративні суди2008-08-12
Номер справи
I OZ 564/08
Суд
Naczelny Sąd Administracyjny
Дата рішення
2008-08-12
Тип
Postanowienie NSA

Судді

Anna Łukaszewska-Macioch

Резолютивна частина

Oddalono zażalenie

Текст рішення

SENTENCJA Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łukaszewska - Macioch po rozpoznaniu w dniu 12 sierpnia 2008 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia [...] Sp. z o.o. z siedzibą w B. P. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 13 maja 2008 r., sygn. akt IV SA/Wr 398/07 o odrzuceniu zażalenia [...] Sp. z o.o. z siedzibą w B. P. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 19 listopada 2007 r., sygn. akt IV SA/Wr 398/07 w sprawie ze skargi [...] Sp. z o.o. z siedzibą w B. P. na postanowienie Okręgowego Inspektora Pracy w W. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie nałożenia grzywny w celu przymuszenia postanawia: oddalić zażalenie. UZASADNIENIE Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu postanowieniem z dnia 13 maja 2008 r. sygn. akt IV SA/Wr 398/07 odrzucił zażalenie [...] Sp. z o.o. na postanowienie tego Sądu z dnia 19 lutego 2008 r. odrzucające zażalenie Spółki na postanowienie z dnia 19 listopada 2007 r. o odmowie wstrzymania wykonania zaskarżonego przez Spółkę postanowienia Okręgowego Inspektora Pracy w W. z dnia [...]r. o nałożeniu grzywny w celu przymuszenia. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd podał, że odpis postanowienia z dnia 19 lutego 2008 r. wraz z pouczeniem, iż na postanowienie przysługuje zażalenie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia i że zażalenie złożone po upływie tego terminu zostanie odrzucone, został doręczony skarżącej Spółce w dniu 26 marca 2008 r., natomiast zażalenie na to postanowienie zostało wniesione przez Spółkę w dniu 3 kwietnia 2008 r., a więc z uchybieniem terminu określonego w art. 194 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) - zwanej dalej "P.p.s.a.". Zażalenie na powyższe postanowienie złożyła [...] Sp. z o.o. podnosząc, że Sąd pierwszej instancji błędnie przyjął, iż zażalenie wniesiono po terminie, bowiem analiza daty otrzymania postanowienia i daty wysłania zażalenia wskazuje, że wniesiono je w ciągu siedmiodniowego ustawowego terminu. Wobec powyższego koniecznym jest uchylenie zaskarżonego postanowienia. Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje: Zażalenie nie jest zasadne. Zgodnie z dyspozycją art. 194 § 2 P.p.s.a zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia. Z akt sprawy wynika bezspornie, że postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 19 lutego 2008 r. doręczone zostało skarżącej Spółce w dniu 26 marca 2008 r., o czym świadczy zwrotne potwierdzenie odbioru (k. 75 akt sądowych). Termin do złożenia zażalenia upłynął zatem w dniu 2 kwietnia 2008 r. Zażalenie zaś zostało złożone w dniu 3 kwietnia 2008 r. (data nadania zażalenia listem poleconym - k. 85 akt sądowych). Oznacza to, że środek odwoławczy został wniesiony z uchybieniem terminu, o jakim mowa w art. 194 § 2 P.p.s.a. Stosownie do art. 178 w związku z art. 197 § 2 P.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne. Z przedstawionych względów zaskarżonemu postanowieniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu nie można zarzucić naruszenia prawa. Mając powyższe na uwadze Naczelny Sąd Administracyjny, na podstawie art. 184 w związku z art. 197 § 2 P.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.