I SA/Wr 404/08
Адміністративні суди2008-08-04
Номер справи
I SA/Wr 404/08
Суд
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
Дата рішення
2008-08-04
Тип
Postanowienie WSA we Wrocławiu
Судді
Ludmiła Jajkiewicz
Резолютивна частина
*Odrzucono skargę
Текст рішення
SENTENCJA
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ludmiła Jajkiewicz po rozpoznaniu w dniu 4 sierpnia 2008 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w J. G. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności podatkowej członka zarządu spółki za zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych od wypłaconych wynagrodzeń za miesiąc grudzień 2002 r. postanawia: odrzucić skargę.
UZASADNIENIE
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału I Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 11 kwietnia 2008 r., którego odpis doręczono w dniu 30 kwietnia 2008 r., wezwano skarżącego do uiszczenia w terminie 7 dni wpisu sądowego w kwocie [...] zł, pod rygorem odrzucenia skargi. Termin do uiszczenia wpisu mijał więc z upływem dnia 7 maja 2008 r.
Pismem z dnia 14 maja 2008 r. skarżący zawnioskował o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skargi, dokonując jednocześnie w tymże dniu wpłaty przedmiotowego wpisu na konto Sądu.
Postanowieniem z dnia 2 czerwca 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu powyższego wniosku nie uwzględnił. Orzeczenie jest prawomocne.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) zwanej dalej upsa, od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismami tymi są: skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania. Natomiast w myśl art. 220 § 1 upsa sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 3 art. 220 upsa, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Rygor pozostawienia pisma bez rozpoznania nie będzie jednak dotyczył skargi, bowiem należy ona do katalogu pism kwalifikowanych. W tej sytuacji skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu na podstawie art. 220 § 3 upsa.
W rozpoznawanej sprawie wpis sądowy od skargi należało uiścić w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia z dnia 11 kwietnia 2008 r. Doręczenie odpisu zarządzenia skarżącemu nastąpiło w dniu 30 kwietnia 2008 r., a więc ostatnim dniem do uiszczenia wpisu, był dzień 7 maja 2008 r. Zapłata wpisu została natomiast dokonana przez skarżącego w dniu 14 maja 2008 r. Co prawda skarżący wniósł o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu, jednak żądanie w tym zakresie nie zostało przez Sąd uwzględnione (postanowienie z dnia 2 czerwca 2008 r.), a orzeczenie w tym przedmiocie jest prawomocne.
Z tych względów, w oparciu o art. 220 § 3 upsa oraz art. 232 § 1 pkt 1 lit. a) upsa, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu orzekł jak w sentencji.