I SA/Gd 710/07
Адміністративні суди2008-07-25
Номер справи
I SA/Gd 710/07
Суд
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
Дата рішення
2008-07-25
Тип
Postanowienie WSA w Gdańsku
Судді
Alicja Stępień
Резолютивна частина
Odrzucono sprzeciw
Текст рішення
SENTENCJA
Dnia 25 lipca 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Alicja Stępień po rozpoznaniu w dniu 25 lipca 2008 roku na posiedzeniu niejawnym sprzeciwu C.R. od zarządzenia referendarza sądowego z dnia 4 czerwca 2008 r. w sprawie ze skargi na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...], nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 rok p o s t a n a w i a: odrzucić sprzeciw
UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 19 kwietnia 2008 r. C. R. zwrócił się o przyznanie prawa pomocy. Pismem z dnia 24 kwietnia 2008 r. zobowiązano wnioskodawcę do wypełnienia załączonego do wezwania formularza PPF w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
Z uwagi na fakt, że zakreślony termin dla złożenia wniosku o przyznanie prawa pomocy na urzędowym formularzu PPF upłynął bezskutecznie, zarządzeniem referendarza sądowego z dnia 4 czerwca 2008 r. pozostawiono wniosek skarżącego bez rozpoznania.
Powyższe zarządzenie, zawierające prawidłowe pouczenie o trybie i terminie zaskarżenia doręczono stronie w dniu 1 lipca 2008 r.
Na powyższe zarządzenie, pismem złożonym w urzędzie pocztowym w dniu 14 lipca 2008 r., skarżący C. R. wniósł sprzeciw do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje:
Stosownie do art. 259 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2002 r. Nr 153 Póz. 1270 z poźn. zm.) – dalej p.p.s.a., od zarządzeń i postanowień, o których mowa w art. 258 § 2 pkt 6-8, strona albo adwokat, radca prawny, doradca podatkowy lub rzecznik patentowy mogą wnieść do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego sprzeciw w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia zarządzenia lub postanowienia. Sprzeciw wniesiony przez adwokata, radcę prawnego, doradcę podatkowego lub rzecznika patentowego wymaga uzasadnienia. Jak stanowi natomiast § 2 sprzeciw wniesiony po terminie oraz sprzeciw, którego braki formalne nie zostały uzupełnione, a także sprzeciw wniesiony przez adwokata, radcę prawnego, doradcę podatkowego lub rzecznika patentowego, niezawierający uzasadnienia, sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym.
W niniejszej sprawie strona nie dochowała siedmiodniowego terminu do wniesienia sprzeciwu, który upłynął w dniu 8 lipca 2008 r., albowiem przesyłka zawierająca sprzeciw została nadana w urzędzie pocztowym w dniu 14 lipca 2008 r.
Wobec powyższego na podstawie art. 259 § 2 p.p.s.a., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odrzucił sprzeciw jako wniesiony po terminie.