Ppolska.starec← UrzadnikУвійти

II SA/Ke 280/08

Адміністративні суди2008-07-18
Номер справи
II SA/Ke 280/08
Суд
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach
Дата рішення
2008-07-18
Тип
Postanowienie WSA w Kielcach

Судді

Jacek Kuza

Резолютивна частина

Odrzucono skargę

Текст рішення

SENTENCJA II SA/Ke 280/08 POSTANOWIENIE Dnia 18 lipca 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach, w składzie następującym: Sędzia WSA Jacek Kuza po rozpoznaniu w dniu 18 lipca 2008 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi J. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji o wydaniu prawa jazdy postanawia: odrzucić skargę. UZASADNIENIE II SA/Ke 280/08 U Z A S A D N I E N I E W dniu 23 maja 2008 r. K. H. J nadała w urzędzie pocztowym skargę J. D.do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, za pośrednictwem organu, na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji o wydaniu prawa jazdy. Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia [...] doręczonym w dniu 5 czerwca 2008 r. K.H. J. (matka skarżącej, która występowała w toku postępowania administracyjnego w charakterze pełnomocnika J. D.), została zobowiązana do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 200 zł oraz do usunięcia braku formalnego skargi poprzez złożenie dokumentu pełnomocnictwa procesowego upoważniającego do działania w imieniu skarżącej J. D., w terminie siedmiu dni pod rygorem odrzucenia skargi. Stosownie do przepisu art. 37 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) pełnomocnik obowiązany jest przy pierwszej czynności procesowej dołączyć do akt sprawy pełnomocnictwo z podpisem mocodawcy lub wierzytelny odpis pełnomocnictwa. Podkreślić należy, iż w przypadku, gdy pierwsza czynność pełnomocnika w postępowaniu sądowoadministracyjnym polega na złożeniu skargi, należy do niej dołączyć pełnomocnictwo lub jego odpis, przy czym, nie dołączenie pełnomocnictwa stanowi brak formalny, którego nie uzupełnienie w wyznaczonym terminie powoduje odrzucenie skargi (art. 58 §1 pkt 3 u.p.p.s.a). Mimo upływu w dniu 12 czerwca 2008 r. zakreślonego terminu K. H.J. uiściła jedynie wpis od skargi, nie złożyła natomiast dokumentu pełnomocnictwa procesowego do działania w imieniu skarżącej. Ponadto należy podkreślić, że zgodnie z treścią art. 53 §1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), zwanej dalej u.p.p.s.a. skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Z akt administracyjnych przedmiotowej sprawy wynika, że decyzja z dnia [...] wraz z pouczeniem o sposobie i terminie wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego została doręczona pełnomocnikowi skarżącej K.H. J. w dniu 21 kwietnia 2008 r. Trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi upłynął więc w dniu 21 maja 2008 r. Mając zatem na uwadze, iż skarga została nadana w urzędzie pocztowym w dniu 23 maja 2008 r., a także że nie został uzupełniony brak formalny skargi, należało ją odrzucić, na podstawie art. 58 §1 pkt 2 i 3 u.p.p.s.a.