Ppolska.starec← UrzadnikУвійти

I SA/Rz 714/06

Адміністративні суди2008-08-14
Номер справи
I SA/Rz 714/06
Суд
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Дата рішення
2008-08-14
Тип
Postanowienie WSA w Rzeszowie

Судді

Kazimierz Włoch

Резолютивна частина

Odrzucono wniosek

Текст рішення

SENTENCJA Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Kazimierz Włoch po rozpoznaniu w dniu 14 sierpnia 2008r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi K. L. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia (...) września 2006 r. Nr (...) (...) (...) w przedmiocie podatku od środków transportowych za lata 2001, 2002 i 2003 w związku z wnioskiem skarżącego o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej - postanawia - odrzucić wniosek UZASADNIENIE Skarżący K.L. nadał w dniu 15 lipca 2008r. na adres Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego pismo procesowe, w którym wniósł między innymi o "przedłużenie terminu sądowego" do złożenia skargi kasacyjnej w niniejszej sprawie. Wyrok z 20 maja 2008r. w sprawie ze skarg na decyzje SKO w Rzeszowie w przedmiocie podatku od środków transportowych za lata 2001-2003 został doręczony skarżącemu w dniu 8 lipca 2008r. a zatem termin do wniesienia skargi kasacyjnej od tego wyroku upłynął z dniem 7 sierpnia 2008r. Wniosek o "przedłużenie terminu sądowego" został zatem złożony w otwartym terminie do wniesienia skargi kasacyjnej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zważył, co następuje: Zgodnie z art. 84 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 513, poz. 1270 ze zm. ), zwanej dalej p.p.s.a., przewodniczący może z ważnej przyczyny przedłużyć termin sądowy z urzędu lub na wniosek strony. Możliwości ta jednak dotyczy jedynie terminów sądowych tj. terminów wyznaczanych przez sąd, a nie określonych w ustawie. Tymczasem zgodnie z art. 177§1 p.p.s.a. trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi kasacyjnej od wyroku wydanego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny jest terminem ustawowym, który nie może być przedłużany ani skracany decyzją sądu, a jedynie może podlegać przywróceniu na warunkach wskazanych w ustawie. Z powyższych względów pomimo sformułowania wniosku "o przedłużenie terminu", Sąd postanowił potraktować go jako wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej. Zgodnie z art. 87 §1 i § 4 pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie. Zgodnie z art. 88 p.p.s.a. spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek o przywrócenie terminu podlega odrzuceniu. Przywrócenie terminu dotyczy jedynie terminów ustawowych, które bez winy strony, zostały już uchybione. Wniosek o przywrócenie terminu, który nie został jeszcze uchybiony – a zatem złożony przed upływem terminu do dokonania czynności, uznaje się za niedopuszczalny z mocy ustawy. Mając powyższe na względzie, w oparciu o art. 88 p.p.s.a. orzeczono jak w sentencji postanowienia.