Ppolska.starec← UrzadnikУвійти

I SA/Wr 600/08

Адміністративні суди2008-07-21
Номер справи
I SA/Wr 600/08
Суд
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
Дата рішення
2008-07-21
Тип
Postanowienie WSA we Wrocławiu

Судді

Halina Betta

Резолютивна частина

*Odrzucono skargę

Текст рішення

SENTENCJA Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Halina Betta po rozpoznaniu w dniu 21 lipca 2008 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi K. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za okres od I do XII 2002 r. postanawia odrzucić skargę. UZASADNIENIE Pismem z dnia [...] skarżąca wniosła skargę na wymienioną w sentencji postanowienia decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z [...]. Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału I Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia [...] skarżąca została wezwana do uiszczenia wpisu sądowego w kwocie [...], w terminie 7 dni od daty otrzymania tego pisma, pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie zostało odebrane przez męża skarżącej – J. K., w dniu 2 czerwca 2008 r. Stąd termin do uzupełnienia braków formalnych skargi upłynął w dniu 9 czerwca 2008 r. (poniedziałek). Skarżąca dotychczas nie uzupełniła braku skargi. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu zważył, co następuje: Zgodnie z art. 72 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm.), zwana dalej p. p. s. a., jeżeli doręczający nie zastanie adresata w mieszkaniu, może doręczyć pismo dorosłemu domownikowi, a gdyby go nie było - administracji domu lub dozorcy, jeżeli osoby te nie mają sprzecznych interesów w sprawie i podjęły się oddania mu pisma. Stosownie zaś do treści art. 230 § 1 i 2 p. p. s. a., od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismami tymi są skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania. W myśl art. 220 § 1 p. p. s. a. sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Zgodnie zaś z § 3 art. 220 p. p. s. a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd. Z akt sprawy wynika, iż przesyłkę zawierającą wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego odebrał dorosły domownik strony skarżącej i dlatego doręczenie wezwania, jakie nastąpiło w dniu 2 czerwca 2008 r., należy uznać za skuteczne. Wobec powyższego powinnością skarżącej było uiszczenie wpisu sądowego, co jednak nie nastąpiło. Z tych względów, na podstawie art. 220 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł jak w sentencji postanowienia.