Ppolska.starec← UrzadnikУвійти

II SA/Wr 267/08

Адміністративні суди2008-07-24
Номер справи
II SA/Wr 267/08
Суд
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
Дата рішення
2008-07-24
Тип
Postanowienie WSA we Wrocławiu

Судді

Alicja Palus

Резолютивна частина

*Odrzucono skargę

Текст рішення

SENTENCJA Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alicja Palus, po rozpoznaniu w dniu 24 lipca 2008r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi Koła Łowieckiego "A." w J. G. na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nakazania Kołu Łowieckiemu "A" w J. G. z siedzibą w K. przy ul. K. [...] w terminie natychmiastowym doprowadzenia do odpowiedniego stanu technicznego muru ogrodzeniowego działki nr [...] położonego wzdłuż ulicy J. w K. postanawia odrzucić skargę. UZASADNIENIE Koło Łowieckie "A" w J. G. złożyło skargę na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. nr [...] z dnia [...] w przedmiocie nakazania Kołu Łowieckiemu "A" w J. G. z siedzibą w K. przy ul. K. [...] w terminie natychmiastowym doprowadzenia do odpowiedniego stanu technicznego muru ogrodzeniowego działki nr [...], położonego wzdłuż ulicy J. w K. W dniu 16 czerwca 2008r. doręczone zostało skarżącemu wezwanie Sądu do usunięcia braków formalnych skargi poprzez uiszczenie w kasie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu albo na podany numer rachunku bankowego Sądu wpisu sądowego w kwocie 500 zł. w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania wezwania. W treści wezwania wskazany został również skutek nieuiszczenia wpisu określony w art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270), a zamieszczone poniżej pouczenie informowało o możliwości złożenia w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania, zażalenia na zarządzenie Przewodniczącego wzywające do uiszczenia wpisu. Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył: Przepis art. 230 powołanej wcześniej ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi stanowi, że "Od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały" (§ 1), a w dalszej swojej części wyjaśnia, że "Pismami, o których mowa w § 1 są skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania." (§ 2). Przywołana wyżej regulacja określa wpis jako opłatą sądową, przy czym ustawodawca zastrzega poprzez treść art. 220 § 1 (zd. pierwsze), że brak opłaty pozbawia Sąd możliwości podjęcia jakiejkolwiek czynności na skutek pisma, którego ten brak dotyczy. Zgodnie z przyjętymi standardami proceduralnymi brak opłaty sądowej w formie wpisu traktowany jest jako szczególny brak formalny skargi, którego stwierdzenie obliguje Sąd do wezwania skarżącego do uiszczenia wpisu w podanej kwocie, w ustawowym terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem odrzucenia skargi. Taki bowiem skutek zaniechania w tym zakresie ustala przepis art. 220 § 3 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Z akt sprawy wynika, że wezwanie do uiszczenia wpisu od skargi zostało doręczone skarżącemu prawidłowo w dniu 16 czerwca 2008r., zatem ustawowy termin do dokonania wskazanej w wezwaniu czynności upłynął z dniem 23 czerwca 2008r. Skarżący nie zastosował się do wezwania i nie uiścił należnej kwoty wpisu sądowego, ani też przed upływem ustawowo zastrzeżonego terminu nie wniósł zażalenia na zarządzenie Przewodniczącego dotyczące wpisu. W tych okolicznościach faktycznych i prawnych Wojewódzki Sąd Administracyjny -stosując przepis art. 220 § 3 powoływanej wcześniej ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji.