I SA/Wr 727/08
Адміністративні суди2008-08-18
Номер справи
I SA/Wr 727/08
Суд
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
Дата рішення
2008-08-18
Тип
Postanowienie WSA we Wrocławiu
Судді
Marta Semiczek
Резолютивна частина
*Odrzucono skargę
Текст рішення
SENTENCJA
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Semiczek po rozpoznaniu w dniu 18 sierpnia 2008 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi B. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [..]. Nr [..] w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego za 2001 r. oraz odsetek za zwłokę za listopad 2001 r. postanawia odrzucić skargę.
UZASADNIENIE
W dniu 22 lipca 2008 r. doręczono stronie skarżącej – w trybie art. 73 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ( Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm. )- zwaną dalej p.p.s.a. - wezwanie do uiszczenia, w terminie 7 dni, wpisu od skargi w kwocie 395 zł, pod rygorem jej odrzucenia. Wyznaczony termin upływał z dniem 29 lipca 2008 r., jednakże dotychczas nie uzupełniono w/w braku.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
Stosownie do treści art. 73 p.p.s.a.- w razie niemożności doręczenia pisma
w sposób przewidziany w artykułach poprzedzających, pismo składa się na okres siedmiu dni w placówce pocztowej lub w urzędzie gminy, a zawiadomienie o tym umieszcza w skrzynce na korespondencję, a gdy to nie jest możliwe, na drzwiach mieszkania adresata lub w miejscu wskazanym jako adres do doręczeń i w tym przypadku doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia tego okresu. Z akt sprawy wynika, iż dwukrotnie, w dniach 7 i 15 lipca 2008 r., informację o odbiorze przesyłki zawierającej zarządzenie Sądu do uzupełnienia wpisu od skargi pozostawiano w skrzynce oddawczej adresata i dlatego doręczenie wezwania jakie nastąpiło w dniu 22 lipca 2008 r. należy uznać za skuteczne.
Z kolei stosownie do treści art. 220 § 1 powołanej ustawy, sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata.
Jeśli skarga dotknięta jest powyższym brakiem strona wzywana jest do jego uzupełnienia, a nie usunięcie braku w wyznaczonym terminie powoduje odrzucenie skargi (220 § 3 p.p.s.a).
Skarżący pomimo prawidłowo doręczonego wezwania do uiszczenia należnego wpisu sądowego, nie dopełnił w/w czynności w zakreślonym terminie i dlatego Wojewódzki Sąd Administracyjny, na podstawie powołanych przepisów, orzekł jak
w sentencji.