Ppolska.starec← UrzadnikУвійти

II SA/Ol 361/08

Адміністративні суди2008-08-12
Номер справи
II SA/Ol 361/08
Суд
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie
Дата рішення
2008-08-12
Тип
Postanowienie WSA w Olsztynie

Судді

S. Irena Szczepkowska

Резолютивна частина

Odrzucono skargę

Текст рішення

SENTENCJA Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Irena Szczepkowska po rozpoznaniu w dniu 12 sierpnia 2008 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M.W. i N.W. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia "[...]" Nr "[...]" w przedmiocie rozbiórki domku letniskowego postanawia - odrzucić skargę. WSA/post.1 - sentencja postanowienia UZASADNIENIE M.W. i N.W. wnieśli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia "[...]" Nr "[...]" w przedmiocie rozbiórki domku letniskowego. W dniu 16 czerwca 2008 r. skarżącemu doręczno odpis zarządzenia Przewodniczącego Wydziału II Sądu z dnia 4 czerwca 2008 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego w kwocie 500 zł. Przesyłkę odebrał A.W. - dorosły domownik zgodnie adnotacją doręczającego na potwierdzeniu odbioru. Natomiast w dniu 4 lipca 2008 r. adresowaną do skarżącej przesyłkę zawierającą odpis powołanego zarządzenia odebrał N.W. Pouczono przy tym stronę skarżącą, iż wymienioną kwotę należy uiścić w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia pod rygorem odrzucenia skargi, przy czym uiszczenie wpisu przez któregokolwiek ze skarżących zwalnia drugą osobę z obowiązku jego uiszczenia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie zważył, co następuje. Jak wynika z akt sądowych niniejszej sprawy strona skarżąca nie uiściła wpisu sądowego w zakreślonym terminie, który upłynął odpowiednio dla skarżącego w dniu 23 czerwca 2008 r., a dla skarżącej w dniu 11 lipca 2008 r. Stosownie do dyspozycji art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. nr 153, poz. 1270 ze zm.) skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd. Odrzucenie skargi równoznaczne jest z odmową rozpatrzenia sprawy i wydania rozstrzygnięcia o charakterze merytorycznym. Przy czym w razie odrzucenia skargi Sąd nie rozpoznaje wniosków procesowych, w tym także wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonej uchwały, gdyż nie pozwala na to przepis art. 220 § 1 zdanie 1 powołanej ustawy, zgodnie z którym Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W okolicznościach rozpoznawanej sprawy strona skarżąca nie wniosła w wyznaczonym terminie wpisu sądowego w kwocie 500 zł, nie wniosła również o przyznanie prawa pomocy poprzez zwolnienie od kosztów sądowych. Wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji nie mógł być natomiast rozpoznany. W związku z powyższym na podstawie cytowanego przepisu art. 220 § 3 powołanej ustawy, należało orzec jak w sentencji postanowienia.