Ppolska.starec← UrzadnikУвійти

II SA/Gd 554/08

Адміністративні суди2008-08-14
Номер справи
II SA/Gd 554/08
Суд
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
Дата рішення
2008-08-14
Тип
Postanowienie WSA w Gdańsku

Судді

Jolanta Górska

Резолютивна частина

Odrzucono wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi

Текст рішення

SENTENCJA Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Sędzia WSA Jolanta Górska po rozpoznaniu w dniu 14 sierpnia 2008 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi K. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 28 marca 2008r. nr [...] w przedmiocie wznowienia postępowania w sprawie warunków zabudowy postanawia odrzucić wniosek skarżącego K. H. o przywrócenie terminu do wniesienia skargi. UZASADNIENIE Decyzją z dnia 28 marca 2008r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję organu I instancji i odmówiło wznowienia postępowania w zakończonej ostateczną decyzją z dnia 9 grudnia 2003r. sprawie dotyczącej warunków zabudowy. Decyzja ta została doręczona skarżącemu w dniu 12 maja 2008r. W dniu 12 czerwca 2008r. K.H. złożył skargę na powyższą decyzję. Natomiast w dniu 24 czerwca 2008r. skarżący złożył wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi. W uzasadnieniu tego wniosku pełnomocnik skarżącego wskazał, że nie mógł nadać skargi w urzędzie pocztowym w dniu 11 czerwca 2008r. z uwagi na trwający strajk. Dopiero w dniu 12 czerwca 2008r. Urząd Pocztowy w G. przyjął przesyłkę zawierającą skargę. Wskazał nadto, że po otrzymaniu w dniu 19 czerwca 2008r. z Sądu pisma dotyczącego uiszczonego do niniejszej sprawy w dniu 11 czerwca 2008r. wpisu, pełnomocnik skarżącego powziął wiadomość, że skarga z uwagi na strajk została wniesiona jeden dzień po ustawowym terminie. Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje: Zgodnie z treścią art. 85 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) czynność podjęta w postępowaniu sądowym przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna. Stosownie do art. 86 ustawy jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi o przywróceniu terminu. Zgodnie z art. 87 § 1 powołanej ustawy, pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu (§ 2). Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie (§ 4). Stosownie zaś do art. 88 ustawy sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym spóźniony wniosek o przywrócenie terminu. Z powyższych przepisów wynika zatem , że wniosek o przywrócenie terminu można złożyć skutecznie jedynie w terminie 7 dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. Tego wymogu formalnego wniosek złożony przez skarżącego w niniejszej sprawie nie spełnia. Z twierdzeń pełnomocnika skarżącego wynika bowiem, że przyczyna uchybienia terminu ustała w dniu 12 czerwca 2008r., skoro w tym dniu przyjęto przesyłkę zawierająca skargę. Zatem od tego dnia rozpoczął bieg siedmiodniowy termin do złożenia wniosku o przywrócenie terminu. Termin ten upłynął z końcem dnia 19 czerwca 2008r. Tymczasem wniosek o przywrócenie terminu został złożony w dniu 24 czerwca 2008r. ( data nadania), a więc po upływie terminu określonego w art. 87 § 1 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Z uwagi na powyższe Sąd odrzucił wniosek skarżącego na podstawie art. 88 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.