Ppolska.starec← UrzadnikУвійти

III SA/Po 148/08

Адміністративні суди2008-08-28
Номер справи
III SA/Po 148/08
Суд
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Дата рішення
2008-08-28
Тип
Postanowienie WSA w Poznaniu

Судді

Walentyna Długaszewska

Резолютивна частина

Odrzucono skargę

Текст рішення

SENTENCJA Dnia 28 sierpnia 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Walentyna Długaszewska po rozpoznaniu w dniu 28 sierpnia 2008 roku na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi B. W. na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia decyzji o przyznaniu pomocy finansowej postanawia: 1. odrzucić skargę; 2. zwrócić skarżącemu kwotę 200,- (dwieście) złotych /-/ W. Długaszewska UZASADNIENIE B. W. wniósł skargę na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] roku, nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] roku, nr [...] stwierdzającą wygaśnięcie decyzji o przyznaniu pomocy finansowej na dostosowanie gospodarstw rolnych do standardów Unii Europejskiej wydanej w dniu [...] roku przez Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zarządzeniem z dnia 8 lutego 2008 roku skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 200,- zł. w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi. Powyższe wezwanie zostało doręczone skarżącemu w dniu 3 marca 2008 roku (zwrotne potwierdzenie odbioru - k. 16 akt sądowych). W odpowiedzi na zarządzenie, skarżący w dniu 11 marca 2008 roku uiścił kwotę 200,00 zł. tytułem wpisu sądowego od skargi. Ponadto złożył wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie ustanowienia profesjonalnego pełnomocnika. Dodatkowo we wniosku z dnia 26 marca 2008 roku sporządzonym na formularzu, skarżący rozszerzył żądanie o zwolnienie go od kosztów sądowych. Wojewódzki Sąd Administracyjny, zważył, co następuje: Zgodnie z art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.) – zwanej dalej p.p.s.a. - sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Z kolei § 3 art. 220 wyżej wymienionej ustawy stanowi między innymi, że skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd. W przedmiotowej sprawie skarżący był zobowiązany do wykonania zarządzenia z dnia 8 lutego 2008 roku wzywającego go do uiszczenia wpisu sądowego od skargi. Jak wynika z akt sprawy, przedmiotowe zarządzenie zostało doręczone skarżącemu w dniu 3 marca 2008 roku (zwrotne potwierdzenie odbioru - k. 16 akt sądowych). Od tego dnia należało liczyć 7- dniowy termin do uiszczenia wpisu. Zatem ostatni dzień wyznaczonego terminu przypadał na 10 marca 2008 roku. Jak wynika z dowodu zapłaty umieszczonego w aktach sądowych (k. 22) skarżący dokonał zapłaty w dniu 11 marca 2008 roku, a zatem po terminie siedmiu dni od doręczenia zarządzenia z dnia 8 lutego 2008 roku. Zgodnie z art. 85 p.p.s.a. czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna. Wobec nieuiszczenia wpisu sądowego od skargi w terminie, należało zastosować art. 220 § 3 p.p.s.a. i skargę odrzucić. W punkcie 2 postanowienia Sąd, na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 lit. a p.p.s.a. zwrócił skarżącemu kwotę 200,- zł. /-/ W. Długaszewska K.P.d