Ppolska.starec← UrzadnikУвійти

IV SA/Wa 584/08

Адміністративні суди2008-07-28
Номер справи
IV SA/Wa 584/08
Суд
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Дата рішення
2008-07-28
Тип
Postanowienie WSA w Warszawie

Судді

Agnieszka Łąpieś-Rosińska

Резолютивна частина

Odrzucono skargę

Текст рішення

SENTENCJA Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym : Przewodniczący: Asesor WSA Agnieszka Łąpieś - Rosińska po rozpoznaniu w dniu [...] lipca 2008 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi S.W. na postanowienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] lutego 2008r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia zażalenia p o s t a n a w i a: odrzucić skargę UZASADNIENIE W dniu (...) marca 2008r. S.W. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na postanowienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] lutego 2008r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia zażalenia. Pismem z dnia (...) czerwca 2008r. skarżący wezwany został do usunięcia braków formalnych skargi poprzez uiszczenie wpisu sądowego w wysokości 100 (sto) złotych - w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie Sądu doręczono skarżącemu w dniu 19 czerwca 2008r. Należy więc uznać, iż termin do usunięcia braków formalnych skargi w niniejszej sprawie upłynął dla skarżącego z dniem 26 czerwca 2008r. Mimo upływu ustawowego terminu skarżący nie uiścił wpisu. Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył co następuje: Stosownie do treści art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30.08.2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ( Dz. U. z 2002r. Nr 153 poz. 1270 ze zm.) sąd odrzuca skargę gdy w wyznaczonym terminie nie uzupełniono braków formalnych skargi. Zgodnie natomiast z art. 49 § 1 powołanej ustawy – ustawowy termin do uzupełnienia braków formalnych wynosi 7 dni. Z przepisów tych wynika że w wypadkach stwierdzenia przez sąd nieuzupełnienia braków formalnych w terminie 7 dni, po stronie sądu powstaje bezwzględny obowiązek odrzucenia skargi, a ustawodawca nie przewidział jakichkolwiek odstępstw od tej reguły oraz nie wprowadził żadnych uregulowań pozwalających na zastosowanie innego niż odrzucenie skargi środka . W niniejszej sprawie skarżący wezwany został do usunięcia braków formalnych skargi poprzez uiszczenie wpisu sądowego w wysokości 100 (sto ) złotych w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi. Pomimo upływu wskazanego terminu braki formalne skargi nie zostały uzupełnione Z uwagi na to, iż w niniejszej sprawie braki formalne skargi wniesionej przez S.W. nie zostały uzupełnione w 7 – dniowym terminie, Sąd na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 w zw. z § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji.