Ppolska.starec← UrzadnikУвійти

II SA/Bd 653/08

Адміністративні суди2008-08-26
Номер справи
II SA/Bd 653/08
Суд
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy
Дата рішення
2008-08-26
Тип
Postanowienie WSA w Bydgoszczy

Судді

Wiesław Czerwiński

Резолютивна частина

odrzucono skargę

Текст рішення

SENTENCJA Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Wiesław Czerwiński po rozpoznaniu w dniu 26 sierpnia 2008 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi K. D. na decyzję Dyrektora Narodowego Funduszu Zdrowia [...] Oddziału Wojewódzkiego w [...] z dnia [...] maja 2008 r., Nr [...] w przedmiocie odmowy pokrycia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego kosztów transportu sanitarnego kołowego postanawia odrzucić skargę. UZASADNIENIE Pismem z dnia 10 lipca 2008 r. K. D. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy skargę na decyzję Dyrektora Narodowego Funduszu Zdrowia [...] Oddziału Wojewódzkiego w [...] z dnia [...] maja 2008r., Nr [...] w sprawie odmowy pokrycia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego kosztów transportu sanitarnego kołowego. Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje: Skarga podlega odrzuceniu z przyczyn procesowych bez badania jej zarzutów merytorycznych. Na wstępie należy zauważyć, iż zgodnie z treścią art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270: z późn. zm.) skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od doręczenia stronie skarżącej rozstrzygnięcia w sprawie. Z przepisu tego jednoznacznie wynika, że warunkiem prawidłowego wniesienia skargi do sądu administracyjnego jest dochowanie trzydziestodniowego terminu liczonego od odbioru przez stronę skarżącą decyzji II instancji. Natomiast zgodnie z przepisem art. 54 § 1 p.p.s.a. skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie jest przedmiotem skargi. Wobec tego czynność nadania skargi do Dyrektora Narodowego Funduszu Zdrowia [...] Oddziału Wojewódzkiego w [...] należy traktować jako spełniającą powyższe warunki Jak wynika ze znajdującego się w aktach administracyjnych zwrotnego potwierdzenia odbioru, kwestionowana decyzja została doręczona skarżącemu w dniu 9 czerwca 2008 r., termin trzydziestodniowy na wniesienie skargi upłynął zatem z dniem 9 lipca 2008 r. Tymczasem skarga została wniesiona do wskazanego wyżej organu w dniu 15 lipca 2008 r. (dowód: data stempla pocztowego na kopercie k. 6), a więc z uchybieniem ustawowego terminu przewidzianego do jej wniesienia. W tym stanie rzeczy Sąd na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi skargę odrzucił.