I SA/Po 817/08
Адміністративні суди2008-08-18
Номер справи
I SA/Po 817/08
Суд
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Дата рішення
2008-08-18
Тип
Postanowienie WSA w Poznaniu
Судді
Stanisław Małek
Резолютивна частина
Odrzucono skargę
Текст рішення
SENTENCJA
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Stanisław Małek po rozpoznaniu w dniu 18 sierpnia 2008r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi T. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia (...) nr (...) w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2008r. postanawia: odrzucić skargę. /-/ Stanisław Małek
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Burmistrza ustalającą T. H. podatek od nieruchomości za 2008r. w wysokości (...) zł.
W dniu 13 maja 2008r. podatnik, za pośrednictwem Burmistrza, wniósł skargę, która przekazana została do Kolegium w dniu 28 maja 2008r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
Zgodnie z przepisem art. 53 § 1 oraz art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, z późn. zm.) skargę wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie, za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi. Terminy oblicza się wg przepisów prawa cywilnego, przy czym, jeśli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy (art. 83 § 1 i § 2 p.p.s.a.). Natomiast zgodnie z art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia.
Zasada wnoszenia skargi za pośrednictwem organu administracji publicznej oznacza, że w przypadku wniesienia skargi bezpośrednio do sądu administracyjnego lub też za pośrednictwem organu administracji publicznej innego niż ten, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi, sąd ten lub organ powinien ją przekazać właściwemu organowi administracji publicznej. O zachowaniu trzydziestodniowego terminu decyduje wówczas data nadania skargi przez sąd bądź organ administracji publicznej do organu właściwego.
W rozpoznawanej sprawie decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego doręczona została skarżącemu 22 kwietnia 2008r. Termin do wniesienia skargi upłynął więc 23 maja 2008r, a zatem przekazanie skargi do organu właściwego nastąpiło już po upływie terminu do jej wniesienia.
Z tych względów, postanowiono, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 powołanej ustawy, jak w sentencji.
/-/ Stanisław Małek