Ppolska.starec← UrzadnikУвійти

IV SA/Wa 1059/08

Адміністративні суди2008-08-20
Номер справи
IV SA/Wa 1059/08
Суд
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Дата рішення
2008-08-20
Тип
Postanowienie WSA w Warszawie

Судді

Jarosław Stopczyński

Резолютивна частина

Odrzucono skargę

Текст рішення

SENTENCJA Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jarosław Stopczyński po rozpoznaniu w dniu 20 sierpnia 2008 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M. M. na uchwałę Rady Miasta Z. z dnia [...] lutego 2008 r., nr [...] w przedmiocie przyjęcia sprawozdania z realizacji Programu Ochrony Środowiska postanawia: odrzucić skargę. UZASADNIENIE M. M. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na uchwałę Rady Miasta Z. z dnia [...] lutego 2008 r., nr [...] w przedmiocie przyjęcia sprawozdania z realizacji programu ochrony środowiska. Przy piśmie z dnia 28 lipca 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przesłał skarżącemu odpis zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 28 lipca 2008 r. w sprawie wezwania do uiszczenia wpisu w kwocie 300 zł. Omawiane zarządzenie zawierało pouczenie, iż wpis należy uiścić w terminie 7 dni od daty doręczenia zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi. Powyższe wezwanie zostało doręczone skarżącemu w dniu 1 sierpnia 2008 r. Termin do uiszczenia wpisu upłynął w dniu 8 sierpnia 2008 r. Skarżący złożył w dniu 28 lica 2008 r. pismo, w którym cofnął skargę m. in. na uchwałę z dnia [...] lutego 2008 r., nr [...], będącą przedmiotem niniejszej sprawy, jednakże oświadczenie to nie może zostać uznane za skuteczne. Należy bowiem mieć na uwadze, że merytoryczne rozpatrzenie wniosku o cofnięciu skargi jest dopuszczalne, jeżeli skarga nie zawiera braków uniemożliwiających nadanie jej dalszego biegu. Cofnięcie skargi może dotyczyć wyłącznie skargi, która została skutecznie wniesiona, a więc wszczęła postępowanie sądowoadministracyjne. Zatem taki wniosek nie może zostać rozpatrzony do czasu uiszczenia wpisu od skargi. Zgodnie bowiem z art. 220 § 1 P.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata (por. Tadeusz Woś, Hanna Knysiak – Molczyk, Marta Romańska, Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, Warszawa 2008 r., str. 332). W tej sytuacji stwierdzić należy, że skoro skarżący nie uiścił wpisu w zakreślonym terminie, skarga podlega odrzuceniu. Mając powyższe na względzie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, z mocy art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), orzekł jak w sentencji postanowienia.