Ppolska.starec← UrzadnikУвійти

IV SA/Wa 231/08

Адміністративні суди2008-08-27
Номер справи
IV SA/Wa 231/08
Суд
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Дата рішення
2008-08-27
Тип
Postanowienie WSA w Warszawie

Судді

Jarosław Stopczyński

Резолютивна частина

Odrzucono skargę kasacyjną

Текст рішення

SENTENCJA Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jarosław Stopczyński po rozpoznaniu w dniu 27 sierpnia 2008 r. na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej Stowarzyszenia Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 maja 2008 r., sygn. akt IV SA/Wa 231/08 oddalającego skargę Stowarzyszenia Z. na postanowienie Ministra Środowiska z dnia (...) listopada 2007 r., nr (...) w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia postanawia: 1. odrzucić skargę kasacyjną, 2. zwrócić Stowarzyszeniu Z. kwotę 100 (słownie: sto) złotych uiszczoną tytułem wpisu od skargi kasacyjnej. UZASADNIENIE Pismem nadanym dnia 6 sierpnia 2008 r. Stowarzyszenie Z. , reprezentowane przez profesjonalnych pełnomocników, wniosło do Naczelnego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Warszawie, skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 maja 2008 r., sygn. akt IV SA/Wa 231/08 oddalającego skargę Stowarzyszenia Z. na postanowienie Ministra Środowiska z dnia (...) listopada 2007 r., w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia. Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje: Skarga kasacyjna podlega odrzuceniu jako wniesiona po terminie. Zgodnie z art. 177 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Z kolei art. 178 cyt. ustawy stanowi, iż wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu (...). W niniejszej sprawie z uwagi, iż dnia 9 maja 2008 r. zapadł wyrok oddalający skargę, sporządzenie uzasadnienia i doręczenie wyroku następowało na wniosek strony. Stowarzyszenie Z. wniosło o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku pismem z dnia 12 maja 2008 r. Jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru znajdującego się w aktach sprawy, odpis wyroku wraz z uzasadnieniem został doręczony skarżącemu Stowarzyszeniu dnia 23 czerwca 2008 r. Równocześnie pouczono skarżącego o terminie i sposobie wniesienia skargi kasacyjnej. Z powyższego wynika, że termin do wniesienia skargi kasacyjnej upłynął dnia 23 lipca 2008 r., zatem skargę kasacyjną wniesioną dnia 6 sierpnia 2008 r. (data nadania pisma na poczcie) należy uznać za wniesioną z uchybieniem ustawowego terminu. W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 178 powołanej ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, orzekł jak w sentencji postanowienia. O zwrocie wpisu orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 lit. a cyt. ustawy.