Ppolska.starec← UrzadnikУвійти

II SA/Łd 490/03

Адміністративні суди2008-08-08
Номер справи
II SA/Łd 490/03
Суд
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi
Дата рішення
2008-08-08
Тип
Postanowienie WSA w Łodzi

Судді

Joanna Sekunda-Lenczewska

Резолютивна частина

Umorzono zawieszone postępowanie z art.130 par. 1 ustawy PPSA

Текст рішення

SENTENCJA POSTANOWI E N l E Dnia 8 sierpnia 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w osobie: Sędziego WSA Joanny Sekundy - Lenczewskiej po rozpoznaniu w dniu 8 sierpnia 2008 roku na posiedzeniu niejawnym wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej w sprawie ze skargi J. S. i P. S. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...] Nr [...] ([...]) w przedmiocie nakazu rozbiórki postanawia: umorzyć postępowanie sądowe. UZASADNIENIE II SA/Łd 490/03 UZASADNlENI E W dniu 28 marca 2003 roku J. i P. S. wnieśli do Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodek Zamiejscowy w Ł. skargę na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki. Postanowieniem z dnia 5 lipca 2005 roku, w oparciu o treść art. 126 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U.Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.) - dalej p.p.s.a., w związku z art. 97 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o ustroju sądów administracyjnych i ustawę - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U.Nr 153, poz. 1270), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, na zgodny wniosek stron, zgłoszony na rozprawie w dniu 5 lipca 2005 roku, zawiesił postępowanie sądowe. Jak wynika z przepisu art. 129 p.p.s.a. w razie zawieszenia postępowania na zgodny wniosek stron sąd postanowi podjąć postępowanie na wniosek którejkolwiek z nich, nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od zawieszenia postępowania. Zgodnie jednak z art. 130 § 1 zd. pierwsze p.p.s.a. Sąd umarza postępowanie zawieszone na zgodny wniosek stron, jak również z przyczyn wskazanych w art. 125 § 1 pkt 3, jeżeli wniosek o podjęcie postępowania nie został zgłoszony w ciągu trzech lat od daty postanowienia o zawieszeniu. Okres trzech lat liczony jest od daty wydania postanowienia, a zatem należy wziąć pod uwagę fakt, czy zostało ono wydane na posiedzeniu niejawnym - wówczas decyduje data jego podpisania (art. 164 p.p.s.a.), czy na rozprawie - decyduje data ogłoszenia (art. 144 w zw. z art. 166 p.p.s.a.). Nie bierze się natomiast pod uwagę daty uprawomocnienia się postanowienia o zawieszeniu postępowania sądowego. Umorzenie postępowania jest konsekwencją braku działania stron przez okres trzech lat, przy czym przyjmuje się, iż wystąpienie z wnioskiem o podjęcie postępowania, które nastąpiło po upływie wspomnianego okresu, nie wywołuje skutków prawnych i nie stoi na przeszkodzie wydaniu postanowienia o umorzeniu postępowania sądowego, które ma jedynie charakter deklaratoryjny (vide: M. Niezgódka - Medek [w:] B. Dauter, B.Gruszczyński, A. Kabat, M. Niezgódka - Medek, Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz, Zakamycze, 2005, s. 313). W rozpoznawanej sprawie postanowienie o zawieszeniu postępowania sądowego zapadło na rozprawie w dniu 5 lipca 2005 roku, termin, o którym mowa w art. 130 § 1 p.p.s.a. upłynął zatem bez jakiegokolwiek działania stron z dniem 5 lipca 2008 roku, co musiało spowodować rezultat w postaci umorzenia postępowania sądowego. Mając powyższe na uwadze Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, na podstawie art. 130 § 1 p.p.s.a. orzekł jak w postanowieniu. A.T.-P.