Ppolska.starec← UrzadnikУвійти

II SA/Wr 349/08

Адміністративні суди2008-07-24
Номер справи
II SA/Wr 349/08
Суд
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
Дата рішення
2008-07-24
Тип
Postanowienie WSA we Wrocławiu

Судді

Alicja Palus

Резолютивна частина

*Odrzucono skargę

Текст рішення

SENTENCJA Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alicja Palus, po rozpoznaniu w dniu 24 lipca 2008r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi spółki A. z siedzibą we W. na postanowienie D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nałożenia na spółkę A z siedzibą we W. przy ul. P. [...] kary z tytułu nielegalnego użytkowania budynku handlowo – usługowego, położonego przy ul. T. [...] w M. , na działce o numerze ewidencyjnym [...] postanawia I. odrzucić skargę; II. zwrócić skarżącej wpis uiszczony od skargi w kwocie 2000,00 zł /dwa tysiące złotych/. UZASADNIENIE Postanowieniem z dnia [...] nr [...] D. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego we W. utrzymał w mocy postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w M. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nałożenia na spółkę A z siedzibą we W. kary, z tytułu nielegalnego użytkowania budynku handlowo - usługowego położonego przy ul. T. [...] w M. na działce o numerze ewidencyjnym [...]. Postanowienie to doręczono skarżącemu w dniu 5 maja 2008 r. W dniu 5 czerwca 2008 r. skarżący wniósł skargę na w/w postanowienie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu za pośrednictwem organu odwoławczego, oddając pismo w polskim urzędzie pocztowym. Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje: Skarga jest środkiem prawnym umożliwiającym przeprowadzenie przez sąd administracyjny kontroli orzeczenia administracyjnego, innego aktu lub czynności organu administracji publicznej pod względem ich zgodności z prawem i podlega regulacji zawartej w ustawie z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. Nr 153, poz. 1270/. Bezwzględnym wymogiem skargi, warunkującym jej dopuszczalność, jest zachowanie ustawowego terminu do jej wniesienia, określonego – w zależności od przedmiotu zaskarżenia i podmiotu dokonującego tej czynności – w przepisie art. 53 powołanej wyżej ustawy. Zgodnie z treścią § 1 wskazanego przepisu skargę na rozstrzygnięcie w sprawie, za jakie uznać należy zaskarżone postanowienie, wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia tego rozstrzygnięcia skarżącemu. Z akt sprawy wynika w sposób nie budzący wątpliwości, że zaskarżone postanowienie doręczono skarżącemu w sposób prawidłowy w dniu 5 maja 2008r., zatem termin do wniesienia skargi na to rozstrzygnięcie upłynął z dniem 4 czerwca 2008r. /środa/. Skarga wniesiona została w dniu 5 czerwca 2008r. /datownik pocztowy na kopercie/, a zatem z uchybieniem ustawowego terminu, co powoduje bezskuteczność tej czynności. Skarżąca spółka nie skorzystała też z uprawnienia przewidzianego w art. 86 § 1 powoływanej wcześniej ustawy i nie złożyła wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi. Skutek niezachowania terminu, o którym mowa w przepisie art. 53 § 1 wskazywanej ustawy został przez ustawodawcę określony w art. 58 § 1 pkt 2 tego aktu, stanowiącym, że sąd odrzuca skargę wniesioną po terminie. Mając powyższe okoliczności na względzie Wojewódzki Sąd Administracyjny zgodnie z powołanym powyżej przepisem orzekł jak w sentencji. Orzeczenie o zwrocie wpisu uiszczonego od skargi uzasadnione jest treścią art. 232 § 1 pkt 1 lit. a ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.