Ppolska.starec← UrzadnikУвійти

II SA/Rz 102/08

Адміністративні суди2008-08-27
Номер справи
II SA/Rz 102/08
Суд
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Дата рішення
2008-08-27
Тип
Postanowienie WSA w Rzeszowie

Судді

Stanisław Śliwa

Резолютивна частина

Odrzucono skargę kasacyjną

Текст рішення

SENTENCJA Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Stanisław Śliwa po rozpoznaniu w dniu 27 sierpnia 2008r. w Rzeszowie na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi J. S. na decyzję Wojewody z dnia [...] listopada 2007 roku, znak: [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na przebudowę na skutek skargi kasacyjnej J. S. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 9 kwietnia 2008r., sygn. akt II SA/Rz 102/08 - postanawia - odrzucić skargę kasacyjną. UZASADNIENIE Postanowieniem z dnia 9 kwietnia 2008r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie odrzucił skargę J. S. na decyzję Wojewody z dnia [...] listopada 2007r. znak: [...] utrzymującą w mocy decyzję Starosty z dnia [...] września 2007r. znak: [...], która zatwierdzała J. W. projekt budowlany i udzielała pozwolenia na wykonanie robót budowlanych, polegających na przebudowie sklepu wielobranżowego zlokalizowanego w J. na działce nr [...] Odpis powyższego postanowienia został doręczony skarżącej w dniu 12 maja 2008r., co potwierdza zwrotne potwierdzenie jego odbioru przez wyżej wymienioną. W dniu 11 czerwca 2008r. J. S. złożyła w tut. Sądzie pismo, stanowiące "odpowiedź" na wspomniane wyżej postanowienie z dnia 9 kwietnia 2008r. Wobec wątpliwości co do charakteru powyższego pisma z dnia 11 czerwca 2008r. Sąd wezwał J. S. (w dniu 17 czerwca 2008r. ) o wyjaśnienie czy pismo to jest skargą kasacyjną od wskazanego na wstępie postanowienia tut. Sądu z dnia 9 kwietnia 2008r. wskazując jednocześnie termin 7 dni (od daty doręczenia wezwania) na udzielenie odpowiedzi, pod rygorem przyjęcia, iż pismo to stanowi skargę kasacyjną od powyższego postanowienia Sądu. Powyższe wezwanie doręczono skarżącej w dniu 30 czerwca 2008r., a termin do udzielenia odpowiedzi upłynął względem wyżej wymienionej bezskutecznie w dniu 7 lipca 2008r. Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje: Z uwagi na fakt, iż J. S. wniosła do tut. Sądu pismo - określone przez nią jako "odpowiedź" na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 9 kwietnia 2008r. - w ustawowym terminie do złożenia skargi kasacyjnej od tego postanowienia oraz z uwagi na bezskuteczny upływ terminu do udzielenia odpowiedzi na wezwanie tut. Sądu z dnia 17 czerwca 2008r., Sąd uznał, iż pismo to stanowi w istocie wskazany wyżej środek odwoławczy. Należy w tym miejscu przytoczyć art. 173 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), zwanej dalej P.p.s.a. według którego od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Uznając zatem pismo J. S., wniesione do tut. Sądu w dniu 11 czerwca 2008r., za skargę kasacyjną od wskazanego na wstępie postanowienia z dnia 9 kwietnia 2008r., Sąd stwierdza, iż przedmiotowy środek zaskarżenia podlega odrzuceniu. Nie spełnia on bowiem wymogu przewidzianego w art. 175 § 1 P.p.s.a., polegającego na obowiązku sporządzenia skargi kasacyjnej przez adwokata lub radcę prawnego. Z uwagi na fakt, iż skarga kasacyjna J. S. została przez nią osobiście sporządzona (pomimo prawidłowego pouczenia co do sposobu zaskarżenia kwestionowanego postanowienia tut. Sądu), należało orzec jak w sentencji, na podstawie art. 178 w zw. z art. 175 § 1 P.p.s.a.